Koronavirus

Přes sto let stará záhada vyřešena. "Ruská chřipka" mohla být covid-19, tvrdí vědci

Přes sto let stará záhada vyřešena. "Ruská chřipka" mohla být covid-19, tvrdí vědci
Ilustrační foto Zdroj: Getty Images

Před 130 lety zachvátilo Rusko záhadné respirační onemocnění. "Ruská chřipka" se následně rozšířila po celém světě a v průběhu několika let vyvolala nejméně tři vlny. Podle některých odborníků mohl nemoc způsobit koronavir podobný SARS-CoV-2.

Obě pandemie mají několik společných rysů. Během "ruské chřipky" se musely uzavřít školy i pracoviště kvůli ohromnému množství nakažených lidí. Infikovaní zpravidla ztratili čich a chuť a s příznaky bojovali i několik měsíců.

Podle odborníků to navíc vypadalo, že chřipka zabíjela mnohem častěji starší lidi. "Zatímco rysy pandemie ruské chřipky děsivě připomínají rysy té současné, tato myšlenka, že by chřipka mohla být způsobena koronavirem, je stále pouhou spekulací," řekl pro list The New York Times lékař Peter Palese.

Související obsah

Někteří experti se přiklání právě k tomuto názoru, podle jiných však může jít o skutečnost, přestože žádné pevné důkazy podporující tuto myšlenku zatím neexistují.

Vědci se však domnívají, že pokud byla pandemie z konce 19. století způsobena koronavirem, může tato varianta cirkulovat ještě mezi těmi, které existují a dnes zapříčiňují běžné nachlazení.

Covidová vlna decimuje mateřské školky napříč republikou. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz