Domácí

Místa ve školkách jsou nedostatkovým zbožím, tisíce dětí musely zůstat doma

Nedostatek míst v mateřských školách trápí rodiče, a to hlavně ty, kteří žijí v okolí velkých měst. Čtvrtina žádostí o školku loni zůstala nevyslyšena. Několik tisíc dětí tak bylo bez předškolní výuky navzdory tomu, že na ni podle zákona mají nárok.

Tisíce maminek nemohou najít mateřskou školku pro své potomky. Ze zákona na ni přitom mají nárok od tří let věku dítěte. "Dcerušce byly minulý rok tři roky, zkoušeli jsme samozřejmě zkoušky tady v okolí, ale vzhledem k tomu, že se tady hodně staví, školek je málo, dětí je spousta, tak jsme se prostě nikam nedostali," povzdechla si jedna z maminek.

Je to hlavně problém satelitů kolem velkých měst. Třeba ve středočeských Bubovicích se staví nové domy pro ty, kteří se chtějí přistěhovat. Dětí přibývá, ale na školku prý peníze nejsou.

"Rozpočet naší obce není tak velký, abychom si to mohli dovolit. Obec školku nemá, tudíž se to řešilo tak, že děti chodily do mateřských školek v okolí, ale zástavby se rozšiřují ve všech obcích a pro naše děti už není místo. Může se stát, že děti zůstanou doma, protože se pro ně nenajde místo ve školce," řekla starostka obce Bubovice Petra Vaňková (nez.).

Související obsah

​Počet zamítnutých žádostí o předškolní péči se v loni opět zvýšil, a to na 25 procent. Toto číslo naznačuje, že kapacitní potíže nejsou v některých lokalitách stále vyřešeny. Největší problém je to kolem Prahy nebo Brna.

"Je to ale o tom, že ne každá obec si to dovolí. Tam by pak mohly pomoct třeba kraje, tam vidím velké rezervy," zmínila předsedkyně výboru Asociace předškolní výchovy (APV) Hana Splavcová.

​"Téměř 90 procent školek je zřizováno samotnými obcemi, tím pádem konkrétní program na podporu školek nerealizujeme. Obcím nabízíme programy, z nich mohou čerpat dotace na infrastrukturu," popsal mluvčí Středočeského kraje David Šíma.

"Z projektu IROP bylo vyčleněno na roky 2021 až 2027 celkem 3,8 miliardy korun právě na rozvoj mateřských škol," uvedla mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová.

rod, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz