Koronavirus

Flegr strašil mrazáky v ulicích, teď volá po rozvolňování. Jiná cesta prý není

Flegr strašil mrazáky v ulicích, teď volá po rozvolňování. Jiná cesta prý není
Evoluční biolog Jaroslav Flegr | Zdroj: Profimedia

Evoluční biolog Jaroslav Flegr, který proslul katastrofickými scénáři vývoje epidemie covidu-19 v Česku, souhlasí s rozvolňováním protikoronavirových opatření. Nadšený z toho prý není, sám ale lepší cestu nevidí. Vláda Petra Fialy (ODS) už zrušila většinu restrikcí a od března by mohla zůstat jen povinnost nosit respirátory.

Statisíce mrtvých, miliony lidí s podlomeným zdravím a mrazáky s oběťmi covidu v ulicích, protože krematoria nebudou stíhat. Přestože se apokalyptické předpovědi Jaroslava Flegra nikdy nenaplnily, za dva roky trvání pandemie je několikrát zopakoval.

Teď ale otočil o 180 stupňů. Evoluční biolog souhlasí s rozhodnutím vlády rozvolňovat. "Bude nás to bolet, ale jiné cesty však asi není," napsal na svém blogu.

"Rozvolňování bez ohledu na životy ohrožených má v postkomunistických zemích patrně většinovou podporu obyvatelstva. Lidé zde obvykle nějaké etické otázky týkající se ceny lidského života neřeší," pokračoval.

Související obsah

​Podle Flegra je i po konci proticovidových restrikcí potřeba usilovat o co nejvyšší proočkovanost, a to zejména mezi rizikovými skupinami.

"Stát by měl za pomoci zdravotních pojišťoven vyhledat všechny neočkované rizikové osoby, prostřednictvím odborníků na komunikaci je kontaktovat a vysílat za nimi až domů očkovací týmy," myslí si vědec.

Pravidla se naposledy změnila v sobotu 19. února. Skončila nutnost zůstávat po kontaktu s nakaženým v karanténě, izolace se prodloužila z pěti dnů na týden. Šlo o mezikrok zrušení veškerých opatření.

Loni v květnu Flegr varoval před příliš rychlým rozvolňováním:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz