Domácí

Na letišti v Mošnově přistál americký bombardér. Armáda zveřejnila VIDEO

V pondělí odpoledne přistál na letišti Leoše Janáčka v Mošnově americký bombardér B-52 Stratofortress. Šlo o cvičný let k posílení vzájemné spolupráce vzdušných sil členských států NATO. Letoun přiletěl přes Polsko, po technické kontrole bude přes Německo pokračovat zpět do Velké Británie. Nad naším územím doprovází bombardér gripeny z Čáslavi.

Americký bombardér B-52 Stratofortress přistál na letišti v Mošnově krátce po 15. hodině. Účastnil se cvičného letu dvou strategických bombardérů nad střední a východní Evropou. Druhý letoun ale pokračoval dál po své plánované trase mimo Českou republiku.

Bombardér B-52 přiletěl do České republiky z Polska. V Mošnově má zůstat zhruba tři hodiny. Během nich provede osádka technickou kontrolu letounu a sbalí rozvinutý brzdný padák. Pak bude pokračovat přes Německo zpátky na svou předsunutou základnu ve Velké Británii. Letouny nad územím České republiky mají za úkol doprovodit hotovostní letouny 21. základny taktického letectva Čáslav JAS-39 Gripen.

Cvičný let slouží k posílení vzájemné spolupráce vzdušných sil členských států NATO. "S americkou armádou máme velmi dobrou spolupráci. Společně působíme v zahraničních operacích, pořádáme cvičení a spolupracujeme na systému vzdělávání. Vyměňujeme si zkušenosti například s náborem vojáků nebo záložníků. Máme letitou spolupráci s Texaskou a Nebraskou národní gardou," pronesl armádní generál Aleš Opata, náčelník Generálního štábu Armády ČR.

Související obsah

"Česká republika je pro nás dobrým spojencem, na kterého je spolehnutí. Přelet nad Českou republikou a mezipřistání byla dlouhodobě plánovaná aktivita bombardéru v rámci jeho operačního nasazení v Evropě," komentoval let generál Jeff Harrigian, velitel vzdušných sil USA v Evropě a spojeneckého letectva NATO.

Od roku 2018 proběhlo v Evropě více než 200 podobných letů. Nestává se však často, že by se létalo s mezipřistáním. V průběhu února se bombardér B-52 představil stejným způsobem již v Portugalsku, Španělsku, Dánsku, Německu a Polsku. A další členské a partnerské státy Aliance navštíví v průběhu jara. Loni přelétal bombardér přes Českou republiku v červnu.

Celkem čtyři bombardéry B-52 působí od 10. února v Evropě ze své předsunuté základny Royal Air Force Base v britském Fairfordu. Zde mají zůstat několik týdnů. Jejich domovskou základnou je letecká základna Minot v Severní Dakotě. Letoun s mezipřistáním v České republice na palubě nenesl aktivní zbraňové systémy.

Přelety a přistání cizích letounů je možné uskutečnit na základě usnesení vlády. Konkrétní přelet nebo přistání je možné na základě souhlasu ministerstva obrany prostřednictvím Odboru vojenské dopravy Agentury logistiky (National Movement Coordination Centre of Armed Forces, NMCC).

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz