Domácí

Obliba prezidenta Zemana u Čechů výrazně klesla, kritika dopadá i na vládu

Obliba prezidenta Zemana u Čechů výrazně klesla, kritika dopadá i na vládu
Zdroj: TV Nova

Podle nejnovějšího průzkumu veřejného mínění agentury STEM se nejvíce od začátku roku 2020 propadlo pozitivní hodnocení práce prezidenta Miloše Zemana. Zhoršilo se i hodnocení činnosti vlády, premiéra a parlamentu, ačkoliv v porovnání s minulým rokem je možné sledovat mírný obrat po volbách v říjnu 2021. Naopak Češi pozitivně vnímají fungování zdravotnického systému a práci obecních úřadů.

Z průzkumu agentury STEM vychází, že Češi za poslední dva roky, které byly ovlivněny pandemií covidu-19, nejlépe hodnotí kvalitu zdravotní péče. Její hodnocení se v souvislosti s vysokým nasazením zdravotnického personálu při koronavirové krizi významně zlepšilo.

Zdravotní péče se na čelo žebříčku dostala před práci obecních a městských úřadů, které byly dříve nejlépe hodnocenou oblastí. "Rozdíl mezi hodnocením zdravotní péče a práce místních samospráv je ovšem malý, obě oblasti hodnotí zhruba polovina občanů známkami jedničkou nebo dvojkou. Zdravotní péči tedy nyní dalo jedničku nebo dvojku 54 procent, ve výzkumu v lednu 2020 před krizí to bylo 44 procent," informuje STEM.

Související obsah

​Podle agentury STEM Češi kladně hodnotí i péči o bezpečnost občanů, zajištění občanské svobody, školství, sociální jistoty, stav životního prostředí a možnost dovolat se práva u soudu.

Naopak nejhůře teď Češi hodnotí činnost prezidenta Miloše Zemana. 63 procent respondentů udělilo prezidentovi známky čtyři nebo pět. Více než polovina oslovených je dále nespokojena s výsledky privatizace, zhruba polovina kritizuje práci parlamentu, činnost vlády, podmínky života mladých rodin, činnost politických stran, vnitropolitickou situaci a práci premiéra.

Související obsah

V hodnocení činnosti vlády a práce premiéra se po téměř roce od vypuknutí pandemie (tedy ve výzkumu na počátku roku 2021) ukázalo výrazné zvýšení podílu kritických známek, nejhorší známku pětku dostal tehdejší premiér Andrej Babiš (ANO) od třetiny veřejnosti, vláda od více než čtvrtiny.

Aktuální výzkum ukazuje rovněž poměrně kritický pohled veřejnosti na práci premiéra a vlády, i když je patrné mírné zlepšení. Ovšem proměnila se struktura těch, kteří tyto špatné známky udělují, v roce 2021 šlo především o příznivce Pirátů, STAN a ODS, nyní jsou to naopak stoupenci hnutí ANO (součet čtyřek a pětek: 64 procent) a SPD (69 procent).

Během svého proslova si Zeman rýpnul do předsedy SPD Tomia Okamury (18.2. 2022):

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz