Zahraničí

Historie Ukrajiny a Ruska je propletená. Kreml se s její ztrátou nesmířil

Historie obou zemí je propletená. Rusko do určité míry odvozuje svou identitu ze středověké Ukrajiny a sám ruský prezident Vladimir Putin označuje Kyjev za matku všech ruských měst. V různých historických dobách byla Ukrajina několikrát součástí ruského impéria a to mělo vždy snahy ji poruštit. Dodnes je ztráta Ukrajiny něco, co Kreml nedokáže překousnout.

Nekonečné pláně, stepi, pole a občas lesy. Ukrajina na rozdíl třeba od Česka nemá žádnou přirozenou přírodní hranici a ta se v historii po válkách vždy rychle měnila. V Rusku panuje názor, že Ukrajina je jeho součástí a že ji potřebuje.

"Chtěl bych, aby na nás ta velká země na severu zapomněla. My je nepotřebujeme a chceme, aby nás ani oni nepotřebovali," vypověděl Jurij, obyvatel Charkova.

Obě země dnes odvozují svou identitu od středověké Kyjevské Rusi. Moskva vznikala v době jejího rozpadu a po mongolských invazích se do ní z Kyjeva rychle přesouvala moc. "Mír s Ruskem nikdy nebude. Dokud je Rusko, tak nebude mír. Bojujeme spolu v podstatě už od doby, kdy vznikla Moskva," vysvětlil Vladimir, obyvatel Charkova.

Související obsah

Historie Ukrajiny

Velká část dnešní Ukrajiny pak byla dlouho součástí Polsko-litevské unie. Zbavit se nadvlády katolické polské šlechty místním pomohli Rusové. Nebylo to ale zadarmo a Rusko tam rychle převzalo moc. Jih ovládali Tataři a část dnešní západní Ukrajiny patřila Habsburkům. Na konci první světové války získala Ukrajina na pár let nezávislost, než ji obsadila Rudá armáda.

Dnes je označována za obilnici světa. Děsivé období, kdy během Stalinova hladomoru umřelo až 10 milionů Ukrajinců, je dodnes sporné. Historici se přou, jestli šlo o výsledek špatné komunistické správy nebo o účelovou genocidu. Kvůli sovětskému teroru někteří Ukrajinci vítali vpád nacistického Německa, dokud nezjistili, že Hitler není o nic lepší.

Související obsah

Zpětně osudové rozhodnutí, tenkrát jen formální změna. V roce 1954 převedl Stalinův nástupce Nikita Chruščov Krym z ruské pod ukrajinskou správu. Důvodů mohlo být víc, poloostrov je spojený s ukrajinskou pevninou, což mělo usnadňovat správu, dopravu a podobně, a Chruščov měl na Ukrajinu silné vazby.

Sovětský svaz potlačoval ukrajinskou kulturu a jazyk, docházelo k rusifikaci, na začátku sovětské nadvlády tvořila ruská menšina 9 procent populace dnešní Ukrajiny, v roce 1990 to bylo 22 procent. Rusové nahradili i násilím vysídlené Tatary na Krymu.

Vyhlášení nezávislosti

Ukrajina vyhlásila nezávislost 24. srpna 1991. V referendu bylo pro 90 procent obyvatel, i na poruštěném Donbasu to bylo přes 85 procent. Rozpolcenost ukázal jen Krym, přes 40 procent obyvatel poloostrova chtělo zůstat s Ruskem. Rozhodnutí o nezávislosti ale zdaleka neznamenalo pálení mostů s Ruskem nebo prozápadní směřování.

V devadesátých letech sužovala Ukrajinu korupce a ekonomické problémy, inflace dosáhla 10 000 procent, stát kolaboval. Volby v roce 2004 zmanipuloval proruský kandidát Viktor Janukovyč, lidé vyšli do ulic a jejich takzvaná oranžová revoluce nakonec slavila úspěch.

Související obsah

Volby se opakovaly a do čela země se dostal prozápadní kandidát Juščenko, který během krize přežil pokus o otravu. Tou dobou se začínal rýsovat konflikt s Ruskem. Rusko Ukrajinu několikrát ochromilo, když jí vypnulo plyn. Záměr byl a je jasný, za žádnou cenu ji neztratit a předat Západu.

​"Vladimir Putin se snaží, aby Rusové nenáviděli Ukrajinu, snaží se v lidech vzbudit názor, že je to Rusko, kdo se musí bát Ukrajiny. Sice to zní šíleně, ale Rusové tomu věří," uvedla ukrajinská novinářka Alexandra Shandrová. "Putin chce vytvořit malý Sovětský svaz, no my nechceme, alespoň tedy já ne," dodal Jurij, obyvatel Charkova.

V prezidentské odvetě v roce 2010 už Viktor Janukovyč zvítězil legitimně. K překvapení všech vedl proruský prezident zemi do náruče Evropské unie. Pak ale otočil, dohody s EU smetl ze stolu a zasadil se o bližší spolupráci s Ruskem. Nespokojení Ukrajinci vyšli do ulic a začal Euromajdan.

ada, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz