Zahraničí

Ukrajinci čekají ve Lvově na vlak do Polska, na nádraží jich jsou tisíce

Mnoho obyvatel Ukrajiny míří na západ země. Doufají, že tam najdou bezpečné útočiště a cílem velké části z nich je nádraží ve Lvově, odkud jezdí evakuační vlaky do Polska.

Nádraží ve Lvově je pro mnohé Ukrajince majákem naděje. Míří sem tisíce uprchlíků, kteří prchají před válkou. Na evakuační vlak čekala s malým dítětem na prsou i mladá maminka Viktoria.

Nástupiště jsou ale narvaná k prasknutí. Děti jakoby si vážnost situace vůbec neuvědomovaly.  Venku je totiž večer kolem nuly a padá sníh. Lidé se snaží zahřát čajem, který před nádražím rozdávají dobrovolníci. Je mezi nimi i čerstvě vystudovaná psycholožka Katarina.

Související obsah

​Vedle dobrovolníků, kteří lidem rozdávají jídlo a pití jsou na místě i zástupci humanitárních organizací, kteří ty, co ve Lvově nesehnali ubytování, směřují do uprchlických center. Tam mají ovšem novináři vstup zakázán.

Před nádražím pomáhá už několik dní i Červený kříž a místní hasiči, kteří pro uprchlíky stavějí vyhřívané stany.

Od začátku invaze už domovy podle Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky opustilo okolo 370 000 lidí. Pokud by se boje ještě zintenzivnily, mohl by se jejich počet zvýšit až na čtyři miliony.

Jan Houška, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz