Počasí

U Islandu vzniká další bombogeneze. Bouře Gladys nejspíš nebude poslední

U Islandu vzniká další bombogeneze. Bouře Gladys nejspíš nebude poslední
Bouře nad severním Atlantikem | Zdroj: Severe Weather Europe

Nad severním Atlantikem se opět formuje bombogeneze, tedy velmi silná zimní bouře. Cyklon Gladys se přežene převážně přes země na severu. Česku se bouře tentokrát vyhne.

Na jih od Islandu se nad studeným oceánem shlukuje další ledová bouře. Po bouřích Dudley, Eunice a Franklin jde o čtvrtou zimní cyklonu, která se utvořila ve velmi krátkém sledu. Nově utvořená bouře Gladys se ale na rozdíl od svých předchůdců bude v pondělí a úterý držet spíše na severu. Zasáhne převážně země jako Island, Irsko, Skotsko nebo Faerské ostrovy.

Nejvíce budou z těchto zemí zasaženy především Irsko a Skotsko. Připravit se musí především na silný vítr, ale také vysoké vlny. Kromě lodí jsou ohroženy také přímořské, nízko položené oblasti, které by mohly postihnout záplavy.

Související obsah

Bouře Gladys vznikla o něco jižněji než její předchůdkyně. "Bouře vznikla v tlakové níži na styku polárního vortexu a teplého Golfského proudu," vysvětlila meteoroložka Dagmar Honsová. Gladys podle Honsové také není poslední letošní zimní bouří. 

Česko se ale bouře Gladys obávat nemusí. "Gladys u nás počasí neovlivní. Tento týden bude v Česku hezké počasí s mrazivými rány," předpověděla Honsová.  

TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz