Napřímo

Ukrajina zesílí jako národ a Rusko nebude velmoc, řekl v Napřímo Petr Pavel

Ukrajinský národ vyjde z války posílený. Rusko naopak přijde o svůj status velmoci. V pořadu Napřímo to ve středu odpoledne řekl armádní generál Petr Pavel.

"Je možné, že prezident Putin podcenil Ukrajinu, přecenil sílu své armády a podcenil reakci Západu," řekl v pořadu Napřímo ve středu generál Petr Pavel. "Tím, kdo už prohrál, je Rusko, a tím, kdo už vyhrál, je Ukrajina," myslí si. "Evidentně to podcenil. Doufal, že jsou více rozložení jak Ukrajinci, tak Evropa," dodal.

"Ukrajina zesílí jako národ a získá si respekt řady států a získá víc, než ztratí, i když to tak teď nevypadá," předpovídá Pavel. "Pokud Rusko mělo nějaký status velmoci, tak ho bude ztrácet, protože ekonomicky bude marginální," prohlásil. Putinovým avizovaným cílem je spojit Krym s Ruskou federací. Větší cíl ruského prezidenta je ale podle něj sebrat Ukrajině suverenitu.

Ruské ministerstvo obrany ve středu poprvé zveřejnilo počet svých padlých. Má jich být 498. Podle Pavla ale počet bude pravděpodobně desetinásobný.

Související obsah

"Každý soudný člověk pochopí, že je potřeba podporovat Ukrajinu všemi dostupnými prostředky, není ale možné, aby státy NATO vstoupily do konfliktu," řekl Pavel. Zapojit by se státy mohly jen při neúměrných obětech mezi civilisty či při použití jaderné zbraně na Ukrajinu. "Nechci ale předjímat případné postoje členských států," řekl.

"Rozhodně bych neřekl, že jsou úsměvní hlupáčci. Jsou spíš obětí propagandy, která jim dlouhodobě tvrdí, že jedou osvobozovat rusky mluvící obyvatele Ukrajiny," prohlásil Pavel o ruských vojácích. "Zatím se zdá, že Ukrajinci se brání velmi houževnatě," dodal.

Související obsah

Kyjev je podle něj velkým symbolem pro Rusy i Ukrajince. "Je možné, že ruské vedení předpokládá, že pokud padne Kyjev, bude Ukrajina paralyzovaná," odhaduje. Když se ale boje přesunou do města, situace se pro útočníka ztíží. Ukrajinský prezident si podle něj zaslouží momentálně obdiv za to, že zemi vede a hlavní město neopustil. 

"Pokud by Rusko tohoto chtělo dosáhnout, vytvoří mýtus, který by se obrátil proti němu. A to by pomohlo Ukrajině," řekl o případném zajetí Zelenského. V zájmu Ruska je ale podle něj paralyzovat vedení Ukrajiny.

Invazi šlo podle Pavla Západem těžko zabránit. Putin si totiž podle něj kladl nesplnitelné podmínky. Optimální situace by prý byla, kdyby Putin přistoupil ke kompromisu, který by mohl prodat doma.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz