Zahraničí

Student sledující letadla mocných má nové cíle. Hlídá Putina i ruské oligarchy

Student sledující letadla mocných má nové cíle. Hlídá Putina i ruské oligarchy
Letadlo ruského prezidenta | Zdroj: Profimedia

Americký student Jack Sweeney se před časem proslavil sledováním pohybů soukromého letadla miliardáře Elona Muska. Používal k tomu twitterového bota, tedy účet spravovaný počítačem ke konkrétnímu účelu. Teď má nový cíl. Spustil dva nové účty, které monitorují letadla ruských oligarchů i samotného prezidenta Putina.

Student Jack Sweeney na sebe upozornil před měsícem, kdy mu miliardář Elon Musk nabídl peníze výměnou za zrušení účtu, který na sociální síti Twitter uvádí pozice Muskova soukromého letadla. Teď Sweeney rozšířil svůj záběr a spustil nové boty, tedy automatické, počítačem spravované účty.

Na twitteru totiž spustil několik nových botů, kteří fungují na stejném principu jako ten, který sledoval Muska. Místo miliardáře jihoafrického původu ale sledují tryskáče ruských oligarchů i samotného prezidenta Vladimira Putina. 

Související obsah

Na seznamu sledovaných je například miliardář Roman Abramovič, který vlastní fotbalový klub Chelsea. Mezi dalšími sledovanými je i například bývalý vicepremiér a druhý nejbohatší Rus Vladimir Potanin nebo britsko-ruský finančník a svého času nejbohatší člověk Velké Británie Leonard Blavatnik.

Ke sledování letadel používá Sweeney informace z veřejně dostupných zdrojů. V případě Ruska to může představovat potíže. "PutinJet jede naživo. Nečekejte, že bude příliš přesný. Existují desítky VIP ruských letadel a pokrytí ADS-B není perfektní," oznámil Sweeney na twitteru. Zároveň uveřejnil seznam všech oligarchů, které jeho boti sledují.

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz