Zahraničí

Macron díky telefonátu zjistil záměry Putina. "To nejhorší teprve přijde," varuje

Macron díky telefonátu zjistil záměry Putina. "To nejhorší teprve přijde," varuje
Emmanuel Macron Zdroj: TV Nova

Francouzský prezident Emmanuel Macron ve čtvrtek zhruba hodinu a půl telefonoval se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem kvůli válce na Ukrajině. Putin podle něj nadále trvá na odzbrojení a kapitulaci Ukrajiny. Prokázal prý velké odhodlání ve vyostřeném konfliktu pokračovat a převzít kontrolu nad celou zemí.

Od propuknutí války na Ukrajině už spolu oba státníci telefonovali potřetí, čtvrteční hovor trval hodinu a půl, uvedla agentura AFP s odkazem na Elysejský palác.

Putin je podle Macrona velmi odhodlaný ve válce pokračovat a jeho cílem je ovládnout celou zemi. Oznámil to v prohlášení úřad francouzského prezidenta. "To nejhorší nás teprve čeká," varuje Elysejský palác. 

Putin měl podle médií svému francouzskému protějšku říct, že operace ruské armády se vyvíjí podle plánu a že se situace zhorší, pokud Ukrajinci nepřijmou podmínky. Vladimir Putin podle Elysejského paláce trvá na demilitarizaci a kapitulaci Ukrajiny, což francouzský prezident považuje za nepřijatelné.

Související obsah

"Zdá se zjevné, že Vladimir Putin trvá na svých pozicích," uvedl Macron, který nadále trvá na sankcích proti Rusku, ale zároveň vyzdvihuje potřebu usilovat o "mírový dialog". To ovšem pokládá za velmi obtížné.​

Putin při výměně názorů mimo jiné zkritizoval Macronův středeční projev k národu a některé jeho výroky o dění na Ukrajině. Putin během rozhovoru s francouzským protějškem odmítl zprávy o bombardování ukrajinského hlavního města Kyjev a dalších ukrajinských měst, upozornil portál gazeta.ru s odkazem na oficiální zprávu Kremlu.

Moskva o válce na Ukrajině dál informuje jako o speciální operaci, která jde podle plánu a při které ruské ozbrojené síly dělají vše pro to, aby ochránily životy civilního obyvatelstva. 

Po telefonátu s Vladimirem Putinem se Macron spojil také s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Podrobnosti jejich rozhovoru ale nejsou zatím známé.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz