Zahraničí

Rusko dál útočí na Ukrajinu. Odborníci popsali nejčernější scénář

Podle analytiků se ruská armáda potýká se špatnou morálkou svých vojáků na Ukrajině. Jsou demotivovaní, hladoví a unavení. Na internetu kolují i videa, na kterých se ruští vojáci přiznávají, že často sabotují vlastní obrněná auta, aby se vyhnuli konfliktu, nebo pláčou do telefonu, když volají rodinám. Válka ale stále nebere konce a scénářů možného vývoje je hned několik.

Záběry, které obletěly celý svět. Je na nich ruský voják, který propukne v pláč poté, co přes videohovor telefonuje se svou matkou, zatímco mu Ukrajinci nabízejí čaj. Morálka ruských sil se neustále zhoršuje a je jisté, že tragédie se odehrávají na obou stranách. "Jediné, co teď chci, je se zabít," psal domů jeden z vojáků.

"Ti vojáci, kteří padají do zajetí, jsou samozřejmě ti demoralizovaní a vypadá to, že ti demoralizovaní jsou ti mladí kluci, kteří do toho spadli, ale ještě pořád někde jsou ti veteráni z té války na Donbase, ještě někde jsou veteráni ze Sýrie a Rusko se nezastavilo, Rusko postupuje, byť jaksi nepostupuje úplně šikovně a efektivně," soudí bezpečnostní expert Jan Ludvík.

Související obsah

​Válka na Ukrajině stále pokračuje a scénářů je podle expertů hned několik. "Buďtou budou pokračovat, anebo třeba jednání povedou k nějakému úspěchu a boje se zastaví, byť tedy pro to nevidím moc velké šance. Pokud by boje pokračovaly dál, nevím, jak moc bude ruská armáda úspěšná. Může se to táhnout dlouho," uvedl odborník na Rusko Karel Svoboda.

"Pokud měl někdo v Rusku iluzi, že se nikdo na Ukrajině bránit nebude a že to není stát, tak dneska by z ní měl být zcela vyléčen. Rusko si může Ukrajinu vojensky podmanit, ale dlouhodobá okupace by pro ně byl problém," doplnil Ludvík.

Související obsah

​Asi nejčernější scénář je, že se velení ukrajinské armády v horizontu dní nebo týdnů rozpadne. Prezident Zelenskyj bude zajat nebo zabit, Kyjev padne a Kreml do čela Ukrajiny dosadí své lidi.

Podle analytika Asociace pro mezinárodní otázky Pavla Havlíčka by to mohli být Viktorian Lukavič nebo Viktor Medvědčuk, tradiční spojenci Ruska na Ukrajině. "A vlastně právě za přítomnosti ruských jednotek bude prosazena ta ruská vůle," prohlásil.

Co naopak odborníci vylučují, je odchod ruského prezidenta z úřadu. Putin je fakticky u moci 22 let a pravděpodobnost, že by své místo opustil dobrovolně, je prý téměř nulová.

Aneta Bednárová, drz, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz