Domácí

Pomoc Ukrajině zamává s rozpočtem. Nezapomínejte na Čechy, zní z opozice

Válka na Ukrajině zamává s českým státním rozpočtem. Kabinet Petra Fialy (ODS) původně škrtal, kde se dalo. Jenže rozpočet není ještě ani schválený Sněmovnou, a už je jasné, že se bude muset změnit. Zatím více než miliarda a půl má jít na humanitární pomoc kvůli válce na Ukrajině a více peněz dostane i ministerstvo obrany. Podle opozice to je sice správné, ale vláda nesmí zapomínat ani na české občany.

Peníze na uprchlíky, humanitární pomoc anebo vojenský materiál. Českou státní kasu to zatím vyšlo zhruba na dvě a půl miliardy korun.

"Česko má na to, aby pomáhalo Ukrajině, a myslím si, že to je zcela prioritní úkol, protože je třeba tu válku zastavit. Ta válka ohrožuje i nás. I kdybychom se měli hlouběji zadlužit, tak jsou to velmi dobře vydané peníze," domnívá se ekonom Lukáš Kovanda.

Vláda zvažuje, že uprchlíkům, kteří do Česka utekli před válkou, dá pět tisíc korun. Ukrajinci ve finanční nouzi by je mohli pobírat několik měsíců.

"Poděkování všem lidem, kteří už v těchto dnech udělali ten krok, že do svých příbytků přijali ty lidi, kteří přicestovali," uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Související obsah

​Právě takoví Češi by za ubytování uprchlíka mohli pobírat od tisíce korun měsíčně. Lidé by finance využili na provozní náklady. "V tuhle chvíli si myslíme, že by mohly jít na pokrytí topení a plynu," plánuje Robin Kment, který s rodinou ubytoval ukrajinské utečence.

Vláda na Ukrajinu zatím poslala zbraně, munici a vojenskou techniku za více než 650 milionů korun. A chystá další zásilky. "Přistoupili jsme k navýšení rozpočtu ministerstva obrany o jednu miliardu korun. Jsme v případě potřeby připraveni přidat další finanční prostředky," uvedl premiér Petr Fiala.

"Utratíme tuto částku za ruční palné zbraně, protože s přibývajícím časem tato komodita bude zdražovat a bude méně a méně dostupná," je přesvědčená ministryně obrany Jana Černochová (ODS).

Opozice s pomocí Ukrajině a uprchlíkům sice souhlasí, ale až bude situace klidnější, kabinet prý nesmí zapomínat ani na české problémy.

Související obsah

​"Trváme na tom, aby se řešily i problémy občanů České republiky. Máme připravené návrhy, jak snížit prudké zdražení energií. Jednejme i o nich," vzkázala předsedkyně poslaneckého klubu hnutí ANO Alena Schillerová.

"Dlouhou dobu jsme v situaci nedostupného bydlení a najednou se ukáže, že dokážeme poskytnout obrovské ubytovací kapacity. Takže určitá nerovnováha v tom, jak se chováme k vlastním občanům a Ukrajincům, tady může podle vnímání některých lidí nastat," řekl ekonom Štěpán Křeček.

Navrhovaný rozpočet pro letošní rok zatím počítá se schodkem 280 miliard korun. Ve třetím čtení ho má Sněmovna projednat už příští čtvrtek. Už teď je ale jasné, že ho vláda bude muset novelizovat.

drz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz