Zahraničí

ON-LINE: Při nočním bombardování Sumy zahynulo deset lidí včetně dětí

I v noci na úterý pokračovalo ostřelování ukrajinských měst ruskou armádou, při bombardování Sumy zahynulo nejméně deset lidí včetně dětí. Rusko v pondělí avizovalo, že zastaví palbu a umožní otevření humanitárních koridorů. Ty ale vedou do Ruska a Běloruska. Ruská vláda oznámila tři podmínky, za kterých zastaví vojenskou operaci na Ukrajině. Podle některých zdrojů jsou ale pro prezidenta Zelenského nepřijatelné.

  • V pondělí proběhlo třetí kolo jednání mezi Ruskem a Ukrajinou. Podle Kyjeva to však žádný výsledek ke zlepšení situace nepřineslo.
  • Rusko chystá zavést humanitární koridory z několika ukrajinských měst od úterý 8:00 středoevropského času. 
  • Podle OSN zemřelo do začátku ruské invaze na Ukrajině více než 406 civilistů, z toho 27 dětí.
  • Při leteckém útoku na pekárnu v Makarivě zemřelo 13 lidí.
  • Bombardování pokračovalo i v noci na úterý, v Sumy zahynulo deset lidí včetně dětí.
  • Podle ukrajinské ministryně Iryny Vereščukové je podoba humanitárních koridorů nepřijatelná. Trasy totiž vedou do Ruska a Běloruska. Na jedné z nich Červený kříž objevil miny.
  • Ukrajinské armádě se podařilo opět získat kontrolu nad městem Čuhujiv a letištěm v Mykolajivu, odrazila pozemní útok před Kyjevem i u Charkova.
  • Podle kanceláře ukrajinského prezidenta ruská armáda zničila nebo poškodila už přes 200 škol a 30 nemocnic.
  • Rusko oznámilo podmínky, za jakých je ochotné zastavit vojenskou operaci. Ukrajina musí uznat Krym jako část ruského území, přiznat nezávislost donbaským republikám a zavázat se, že nevstoupí do žádného bloku, například NATO.

V pondělí večer skončilo třetí mírové jednání Ruska s Ukrajinou. Podle Ukrajiny však žádný zásadní posun nepřineslo. "Dosáhli jsme jistých pozitivních výsledků z hlediska logistiky humanitárních koridorů, které doznají změn. A získáváme účinnější pomoc pro lidi, kteří dnes trpí kvůli agresi Ruské federace. Z pohledu klíčové politické linie, kam patří zastavení palby, příměří nebo vůbec ukončení bojů, budou intenzivní konzultace pokračovat. K dnešnímu dni bohužel zatím nemáme žádný výsledek, který by situaci výrazně zlepšil. Nicméně ještě jednou zdůrazňuji, že konzultace budou trvat a že výsledku dosáhneme," uvedl ukrajinský delegát Mychajlo Podoljak.

Už 12 dní Ukrajinci čelí ruské invazi. V noci z neděle na pondělí Rusové pokračovali v ostřelování ukrajinských měst, včetně obytných oblastí. Pod palbou bylo například město Mykolajiv, kde ruská armáda podle ukrajinského ministerstva vnitra použila těžké salvové raketomety Směrč. Bombardování neustalo ani o pondělní noci, škody hlásí například severoukrajinské město Sumy a nedaleká Ochtyrka.V Sumy bylo srovnáno se zemí několik obytných domů, úřady hlásí nejméně deset mrtvých včetně dětí.

​Boje pokračují také ve městě Charkov na východě země, kde byla v pondělí v noci zasažena televizní věž. "Části objektu s technickým vybevením byly zničeny," uvedla ukrajinská vláda. Kvůli tomu muselo být přerušeno televizní i rozhlasové vysílání. Při letém útoku na pekárnu v Makarivě zemřelo v pondělí 13 lidí. Pět lidí se z trosek podařilo zachránit.

​Podle generálního štábu ukrajinské armády se Rusové připravují na mohutný útok na Kyjev. "Předpokládáme, že boj o Kyjev bude v nadcházejících dnech klíčový," prohlásil poradce ukrajinského ministra vnitra Vadym Denysenko.

Související obsah

Ukrajinské letectvo sestřelilo za neděli nejméně tři ruská letadla a jeden vrtulník. Zničilo rovněž několik nepřátelských kolon. Raketa vypálená ze stíhačky zlikvidovala poblíž Kyjeva střelu s plochou dráhou letu. Celkem přišli okupanti o 52 letadel a 69 vrtulníků, oznámil v denním hlášení generální štáb. Na jihu byl zastaven postup invazních vojsk k Mykolajivu a Záporoží. Rovněž pokus o dobytí města Izjum v jihovýchodně od Charkova skončil pro okupanty neúspěchem, utrpěli velké ztráty a museli se stáhnout. Rusům se nepodařilo prorazit obranu na Donbasu a dostat se do Severodoněcka a dalších měst. Při snaze postoupit ke Kyjevu byli okupanti zastaveni na řece Irpiň.

Rusko v pondělí ráno avizovalo, že pozastaví střelbu a v ukrajinských městech Charkov, Mariupol, Sumy a Kyjev umožní otevření humanitárních koridorů, díky kterým by mohly být uskutečněny dodávky humanitární pomoci a evakuace civilistů.

Příměří nicméně Rusko přislíbilo již o víkendu, k evakuaci civilistů ale nemohlo dojít, protože ruské jednotky svůj slib nedodržely a nadále pokračovaly v ostřelování. Rusko naopak tvrdí, že příměří porušila ukrajinská strana. Humanitární koridory navíc vedou do Ruska a Běloruska, jak ukazují mapy zveřejněné ruskou agenturou RIA Novosti. Ukrajina to považuje za nemorální a nepřijatelné.

Od začátku války mělo podle ukrajinské vlády zemřít už více než 300 civilistů, včetně několika desítek dětí. V Irpini poblíž Kyjeva v neděli přišlo o život osm civilistů, kteří se pokusili uprchnout z města. Podle starosty města Oleksandra Markušyna se mělo jednat o rodinu, mezi mrtvými mají být i dvě děti.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz