Domácí

Datové schránky budou povinné pro dva miliony osob. Přečtěte si, koho se to týká

Více než dva miliony lidí a právnických osob dostanou povinně datovou schránku. Modernizace se dotkne všech právnických subjektů, živnostníků, ale i menších zájmových spolků. Schránky budou organizacím přidělovány od 1. ledna 2023.

Datová schránka je státem garantovaný nástroj pro komunikaci například s úřady. Touto schránkou stát nahrazuje papírové dopisy. Povinně ji budou mít od příštího roku všechny právnické osoby, spolky, ale třeba i nadace, obecně prospěšné společnosti, družstva, honební společenstva nebo třeba společenství vlastníků jednotek, živnostníci a další.

Vytvoření schránky se nedá zabránit. Schránka se dotčeným osobám zpřístupní 15. den od doručení přístupových údajů. Držitelé datové schránky by neměli brát její obsah na lehkou váhu a pravidelně jej kontrolovat a číst. Důležité písemnosti se totiž deset dnů po doručení do schránky považují za oficiálně doručené, i když si je příjemce nezobrazí.

Související obsah

Až doposud se povinnost mít datovou schránku vztahovala pouze na určité organizace, například orgány veřejné moci, advokáty nebo insolvenční správce. Změnu legislativy schválila v rámci digitalizace státní správy už minulá vláda. Například daně se už nebudou řešit jinak než elektronicky.

Michal Borovský, jal, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz