Zahraničí

Ukrajinky a Mezinárodní den žen: Místo květin se snaží zachránit si život

V úterý je Mezinárodní den žen. Zatímco v řadě zemí po celém světě se slaví, ženy na Ukrajině mají momentálně jiné starosti. Mnoho z nich se často i se svými dětmi snaží uniknout válce vyvolané ruským prezidentem Putinem.

Mezinárodní den žen je symbol boje žen za rovnoprávnost, spravedlnost a mír. Pro ženy na Ukrajině je ale ten letošní symbolem bezpráví, nespravedlnosti a války. I přesto si ukrajinské ženy v těchto dnech připomínají svoji sílu.

"Chtěla bych všem ženám popřát, aby zůstaly silné. Ukrajinské ženy mají silného ducha. Všechno bude zase v pořádku. Věříme tomu," řekla Katarina Pavlovna, která prchá před válkou.

Související obsah

​Z Ukrajiny prchají statisíce žen. Své muže musí nechat doma napospas válce a narychlo opustit domovy. Často jenom s pár nezbytnostmi. Za sebou nechávají úplně všechno se strachem, že až se vrátí, nic nebude jako dřív.

​"Připadám si jako v nějakém zlém snu, ze kterého se nemůžu probudit. Kdyby nebylo mé dcery, tak bych asi nedokázala fungovat. Nechaly jsme na Ukrajině všechno, pro co jsme žily. Rodinu i přátele," pokračovala Natalija, další z uprchlic.

Související obsah

​Řada prchajících žen má děti. Většina z nich vůbec netuší, kde najdou střechu nad hlavou. Kvůli dětem se ale navzdory tíživé situaci snaží zachovat klid. "Vysvětlila jsem své dceři, že jedeme jenom na dovolenou a až válka skončí, tak se vrátíme. Jsem za svoje dítě zodpovědná, takže pro mě bylo jednodušší odejít. Kdybych ho neměla, asi bych se neodvážila udělat tento krok do neznáma," prohlásila smutně uprchlice Polina.

pv, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz