Domácí

Válka na Ukrajině drtí psychiku Čechů. Odborníci radí, jak zůstat v pohodě

Válka na Ukrajině drtí psychiku Čechů. Odborníci radí, jak zůstat v pohodě
Ilusrační foto | Zdroj: Getty Images

Situace na Ukrajině tvrdě dopadá nejen na tamější občany, ale i na lidi po celém světě. Konflikt pořádně zamával také s psychikou Čechů. Někteří už museli vyhledat odbornou pomoc.

Válka na Ukrajině zuří už 14. den. Situaci s napětím sleduje celý svět a všichni čekají, jak se vyvine. Na řadu lidí už událost pořádně dolehla a zamávala s jejich psychikou. Výjimkou nejsou ani Češi.

"Určitě jsem už zaznamenal zvyšující se nejistotu, která vytváří a prohlubuje psychické stavy. U mnoha lidí to narušilo pohodu, jsou tam různé změny nálad, pocit napětí, frustrace nebo strach z ohrožení a nejistoty," řekl TN.cz psycholog Petr Šobra. Experti proto poradili, jak si lidé mají udržet psychickou pohodu.

Související obsah

Práce s informacemi

Odborníci se shodují, že nejdůležitější je nevěnovat informacím, které se na nás valí ze všech stran, 100% pozornost. "Když je toho moc, tak lidé vypnou televizi a rádio. To je nejčastější způsob, jak se udržet v pohodě. Důležité je si řídit také množství informací, které dostáváme," poznamenal psycholog Jeroným Klimeš.

"Je potřeba situaci nevěnovat 100% pozornost. Z psychického pohledu to stejně nemá smysl. Uvádí nás to do stresu, který se stává neřešitelným. Je třeba informacím věnovat omezenou dobu," doplnil Šobra.

Role v dané situaci

Podle Šobry je důležité, jak se k dané situaci postavíme. Je potřeba i zjistit, jakou roli v ní hrajeme. "Většinou nám pomáhá uvědomit si, že můžeme být někým, kdo bude nějak užitečný. Je jedno, jestli poskytneme peníze, uděláme sbírku, něco někam dodáme nebo dovezeme," vysvětlil.

Související obsah

Je tedy nezbytné dospět k tomu, jak se chceme zachovat. "Podle toho, jak to máme v naší kultuře, tak je to víceméně podpora lidí na Ukrajině," myslí si Šobra.

Nepřestávejme žít náš život

V neposlední řadě je podle odborníků nutné se neomlouvat za jakýkoliv sebemenší důvod k radosti. "Je důležité si uvědomit, že je potřeba v sobě vytvářet klid a dobrou náladu. Měli bychom vědět, že my dál můžeme žít svůj pěkný a klidný život. Je nutné se necítit vinen za to, že prožívám hezké chvíle a momenty," zdůraznil Šobra.

Experti navíc apelují na lidi, že nikomu nepomůže, když od rána do večera budeme všichni pod tlakem, v obavách nebo na pochybách z nastalé situace.

Poslechněte si celý rozhovor s psychologem Petrem Šobrou:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz