Zahraničí

Pomoc uprchlíkům je rekordní, válku už ale začali zneužívat podvodníci

Ruská invaze na Ukrajinu zvedla v Česku mimořádnou vlnu solidarity. Lidé a firmy už darovali téměř dvě miliardy korun a narůstá také materiální pomoc. Ale na slovensko-ukrajinských hranicích se prý objevili i první podvodníci, vydávali se za pracovníky Červeného kříže.

Vasyl má české občanství, ale pochází ze Zakarpatské Ukrajiny. Jakmile začala válka, neváhal a rozjel se svými rodiči sbírku pro zakarpatské vojáky. "V jednotce jsou naši příbuzní, přátelé, sousedi," uvedl.

Podle dobrovolníků, kteří pomoc organizují, je aktuálně nejvíc potřeba vojenské vybavení a jídlo. Doporučují také, aby se lidé sami nevydávali na hranice. Hrozí totiž, že bez kontaktu na ukrajinské straně se pomoc do země nedostane.

"Dodávek jsme vyslali už několik desítek. Tady se to v Praze naloží, jede to na slovensko-ukrajinskou hranici a my tam máme přímo na ukrajinské straně kontakt. Jednu dobrovolnici, která si pro to přijede a okamžitě se to dostane na území Ukrajiny," popsal Vasyl.

Související obsah

​"Velvyslanectví Ukrajiny v ČR již vybralo přes 400 milionů korun na podporu ukrajinské armády. Peníze byly použité na nákup vojenského materiálu," řekla mluvčí ukrajinské ambasády Tetiana Okopna. "K dnešnímu dni máme na kontě SOS Ukrajina rekordních téměř 1,2 miliardy korun," sdělila Adriana Černá z Člověka v tísni.

Humanitární pracovníci společnosti pomáhají aktuálně ve Lvově i na ukrajinských hranicích, kam míří statisíce Ukrajinců. V sobotu vypravují už třetí konvoj s pomocí. "Pokud se to povede, tak poputuje až do východních částí Ukrajiny," doplnila Černá.

Zájem mají lidé třeba i o darování krve. "Zjišťujeme zájem ze strany Ukrajiny. Pokud by bylo třeba zapojit i české dárce, samozřejmě bude vydaná příslušná výzva," uvedla Miroslava Jirůtková z Českého červeného kříže.

Podle humanitárních pracovníků se na situaci snaží lidé i přiživit a vydávají se za pracovníky humanitárních organizací. "Opravdu dochází ke zneužívání znaku Červeného kříže, už máme i některé věci a akce zdokumentované i fotograficky," uzavřela Jirůtková.

drz, TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz