Zahraničí

Černobyl nemá proud. Podle ukrajinských energetiků může hrozit únik radiace

Černobyl nemá proud. Podle ukrajinských energetiků může hrozit únik radiace
Jaderná elektrárna Černobyl na ilustračním snímku Zdroj: Profimedia

Ukrajinská státní společnost Energoatom, která má na starosti jaderné elektrárny v zemi, varuje před nebezpečím možného úniku radiace z Černobylu. Do bývalé jaderné elektrárny byl totiž přerušený přívod proudu, což může být problém při chlazení vyhořelého jaderného paliva.

V bývalé jaderné elektrárně Černobyl je podle Energoatomu uloženo asi 21 tisíc vyhořelých jaderných palivových kazet. Pokud nefunguje přívod elektřiny, který byl prý poškozený při bojích, hrozí, že nebudou fungovat chladiče pro články. Mohla by tak začít unikat radiace. Energoatom o problémech informoval ve středu prostřednictvím sítě Telegram.

Elektřinu potřebují také ventilátory, které slouží personálu. Pokud by nefungovaly, i oni by mohli být vystavení nebezpečným dávkám radiace. Bez proudu je prý také hasící systém.

Související obsah

​Situaci v Černobylu sleduje také český Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB). "Přes ztrátu on-line přenosu dat a stále obtížnější zajištění komunikace s personálem v Černobylu a Záporožské jaderné elektrárně je pořád dost údajů o radiační situaci na celém území Ukrajiny a v sousedních zemích. Nic neukazuje na zhoršení," uvedla předsedkyně SÚJB Dana Drábová.

Drábová ale také poukázala na situaci ukrajinského personálu. "Situace personálu je však rostoucí problém. Je třeba se aspoň pokusit vyjednat pro lidi obsluhující obě elektrárny lidské podmínky. Pořád je to možné. Úkol pro OSN. Možná EU? Možná Čínu?" navrhla.

Jak moc vážná je situace v Černobylu, přiblížil pro TN.cz náměstek pro jadernou bezpečnost ve Státním ústavu radiační ochrany Miroslav Hrehor. "Zprávy o ztrátě elektrického napájení jsou sice znepokojivé, nicméně parametry paliva – zbytkový tepelný výkon asi 75 W na jednu kazetu – jsou po takto dlouhé době skladování velmi nízké a doba na jejich poškození v důsledku výpadku chlazení je velmi dlouhá. Samovolná exploze tohoto paliva je fyzikálně vyloučena," objasnil. Kompletní vyjádření Miroslava Hrehora k situaci nejen v Černobylu si přečtěte v tomto článku na TN.cz.

Energoatom také pravidelně informuje o situaci v jaderné elektrárně Záporoží, obsazené ruskými silami. Do elektrárny měli Rusové přivézt novináře, aby prý připravili propagandistické materiály. Tamní zaměstnanci jsou tak pod velkým tlakem. "To negativně ovlivňuje práci a ohrožuje jadernou a radiační bezpečnost. Nehoda se může stát každou chvíli a její následky jsou nepředvídatelné," varuje Energoatom na svém facebooku.

https://www.facebook.com/energoatom.ua/posts/365090492289404

Po druhé hodině odpoledne zveřejnila na sociálních sítích Mezinárodní agentura pro atomovou energii (IAEA) informaci, že o situaci v Černobylu ví a výpadky dodávek elektřiny jsou problémem, ale žádné vážné nebezpečí nehrozí.

Podívejte se na únorovou reportáž TV Nova o obsazení Černobylu Rusy:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz