Zahraničí

Svět zabavuje jachty ruských oligarchů. Z jejich cen zůstává rozum stát

Soukromé tryskáče a jachty o velikosti fotbalových hřišť. To jsou jen střípky ze života ruských oligarchů, kteří se léta pohybují kolem prezidenta Putina. Jejich jmění a majetky se odhadují na stovky miliard korun. Kvůli protiruským sankcím teď někteří z nich o majetek přicházejí.

Ališer Usmanov je oblíbenec Putina a s majetkem více než 400 miliard korun se řadí ke stovce nejbohatších lidí světa. Je většinovým vlastníkem druhého největšího mobilního operátora Ruska MegaFonu a společnosti Mail.Ru, pod kterou spadá například sociální síť VKontakte. Minulý týden mu zabavili téměř 14miliardovou největší jachtu světa Dilbar, kterou nestačil odvézt z Německa. Stále mu ale patří soukromý tryskáč za pět miliard.

Jevgenij Prigožin, přezdívaný Putinův šéfkuchař, si v mládí odseděl 9 let za loupež. Prodával hotdogy a později otevřel luxusní restauraci, kde se scházela světová i ruská smetánka. Seznámil se tam i s prezidentem Putinem a díky výhodným zakázkám získal majetek v hodnotě 23 miliard korun. V roce 2019 ho FBI zařadila na seznam nejhledanějších zločinců kvůli zásahům do prezidentských voleb v USA.

Související obsah

​Alexej Mordašov je nejbohatší muž Ruska. Svých 500 miliard vydělal zejména v hutnictví. Vlastní také třetinu společnosti Tui, největší evropské firmy zaměřené na cestovní ruch. Na italské Sardinii mu zabavili 65 metrů dlouhou jachtu Lady M. za 2 miliardy korun. Podle amerického senátora Bernieho Sanderse kotví další z jeho lodí, 11 miliardová Nord, už deset dní na Seychellách.

A přestože poloha ruských miliardářů není známá, dala by se teoreticky odvodit právě od míst, kde kotví jejich miliardové jachty nebo přistávají soukromá letadla. "Byly takové zprávy, že spousta z nich přistávala v Izraeli. Ale obecně se dá říct, že budou schovaní v místech, kde ty sankce na ně úplně nedosahují. Karibik, Bahamy, to jsou všechno destinace, které připadají do úvahy," řekl k ruským oligarchům Karel Svoboda.

Související obsah

​V Toskánsku zabavili vilu za 75 milionů korun ruskému podnikateli Olegu Savčenkovi. Pod tlakem je také majitel fotbalové Chelsea Roman Abramovič. Jeho jachta Solaris podle posledních informací v úterý opustila Barcelonu. Slavný fotbalový klub se minulý týden navíc rozhodl prodat a výtěžek chce prý věnovat na podporu Ukrajiny.

Rebecca Diatilová, pv, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz