Zahraničí

Rusku se zajídá svoboda na internetu. Nastoupit by měl Runet

Rusko plánuje, že se 11. března odpojí od globálního internetu. Tvrdí to běloruský web Nexta. Pro ruské občany by to znamenalo, že se od tohoto data nedostanou na většinu zahraničních stránek.

Pokud by se Rusko skutečně odpojilo od globálního internetu, znamenalo by to, že se z ruské internetové sítě stane takzvaný ostrovní systém, který bude odmítat komunikaci se zahraničními servery.

"Není to věc stříhání kabelů, ale věc konfiguračního nastavení. Co tím chce nejspíše docílit, je částečné omezení informací samozřejmě dovnitř a ven," vysvětlil IT specialista Radovan Igliar.

"V podstatě o co Rusku jde, je zvýšení bezpečnosti jejich webových stránek a služeb. Potom druhý důvod, proč to chtějí udělat, je, aby se nemohly zobrazovat jiné zprávy než státem kontrolované a schválené," přiblížil IT specialista Miloslav Lujka.

Související obsah

​Už v roce 2020 přijali ruští poslanci zákon o Runetu. Přes tento systém Rusko může informace cenzurovat a zároveň omezit přístup k Ruskem zakázaným internetovým stránkám.

"Spíš by to asi fungovalo na nějaké fáze. Nejspíš by internet Rusko nejdříve zablokovalo, zjistilo by, které služby jsou pro ně kritické, a ty by postupně otevíralo a filtrovalo," dodal Igliar.

"Fungovat bez internetu hypoteticky můžeme, ale my v dnešní době žijeme daleko více v kyberprostoru než v realitě, takže bude to pro ně obrovský problém z pohledu získávání informací a z pohledu funkčnosti některých aplikací," objasnil Lujka.

Související obsah

​I v případě, že by tato situace nastala, nabízí americký podnikatel a majitel společnosti Starlink Elon Musk určité alternativy. Před pár dny totiž poslal satelity Starlink nad Ukrajinu a není tak vyloučeno, že některá tato zařízení pošle i nad Rusko. "Pokud budou mít satelitní připojení, což Starlink je, tak by hypoteticky mohli přistupovat k internetu bez omezení," míní Lujka.

Vzorem pro opatření ruské vlády je takzvaný Velký čínský firewall, který jako cenzura úspěšně stojí mezi uživateli internetu a celosvětovou sítí.

Lucie Piedová, rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz