Zahraničí

Cesta k záchraně vede pro uprchlíky přes ostřelování. Bojují i s mrazem

Desítky dobrovolníků pomáhají uprchlíkům z Ukrajiny na hraničních přechodech se Slovenskem ve dne i v noci. Počet lidí utíkajících z válkou zmítané země sice podle slovenských policistů v posledních dnech klesá, přesto jsou ale stanová městečka v okolí hranic plná. Situaci navíc komplikuje mráz.

Po hodinách nočního čekání jsou ukrajinští uprchlíci zmrzlí a zabalení do dek. Teprve na hranicích se začínají běženci cítit v bezpečí. Mnozí si tu dají i několikahodinovou pauzu.

"Chtějí hlavně něco teplého, například kávu a čaj, vedle zase polévku, ale nepohrdnou ani něčím sladkým, máme totiž i kakao pro děti. Vytápěné stany se plní hlavně nad ránem, kdy je největší mráz. Uvnitř jsou děti, jejich matky i staří lidé. Tady čekají na odvoz," řekla dobrovolnice Štefania Kudelasová.

Autobusy s uprchlíky z Vyšného Nemeckého do Košic odjíždějí celou noc. I po půlnoci to tu vypadá jako na rušném nádraží. Jiné autobusy stovky Ukrajinců převážejí do registračních center.

Související obsah

"Do Humenného, do Michalovců, do Sobranců, do okolních větších měst. Všichni mají stejné zážitky, popisují, jak náročné je teď cestovat Ukrajinou," uvedl další dobrovolník Marian.

Náročnou cestu absolvoval také pár s Nové Oděsy, o kterém vypráví jejich známí. "Vyjeli včera ráno. Přijely tam autobusy, měli dvacet minut na sbalení, tak se okamžitě sebrali," řekl.

Následně pár nastoupil do vlaku, který ale nejel přímo. Během cesty houkala siréna, ale naštěstí vlak neodstřelovali, a tak mohl projet. Překročení hranice je ale pro většinu z těchto lidí teprve začátek. Začínají přibývat ti, kteří mimo Ukrajinu nemají své blízké.

luk, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz