Domácí

Kraje se chystají na nápor uprchlíků. Některé ubytují například v tělocvičnách

Kraje řeší, kde ubytovat tisíce uprchlíků. Původní plány na jejich umístění do penzionů a hotelů berou za své. Vláda totiž tak vysoké náklady neproplatí. Jihomoravský kraj chystá velké stěhování do tělocvičen a na výstaviště.

Po prvotní vlně nadšené pomoci začínají kraje sčítat náklady na uprchlíky a zjišťují, že současný stav je finančně neudržitelný. Vláda proplatí za jednoho uprchlíka maximálně 180 korun denně.

Jihomoravský kraj už kvůli tomu mění pravidla pro ubytování. Uprchlíci se budou stěhovat z penzionů například na brněnské výstaviště, které už je na velký nápor lidí připravené. "Máme tady postele, je tady připravené jídlo, toalety, dětské koutky," řekla o připravenosti mluvčí Jihomoravského kraje Alena Knotková.

Související obsah

Na výstavišti najdou střechu nad hlavou stovky uprchlíků. Na jižní Moravu jich míří kolem čtyř stovek denně. Okresní města už dostala za úkol vytipovat velké tělocvičny, kam budou organizátoři Ukrajince posílat. Stravu jim chce kraj zajistit prostřednictvím potravinové banky a humanitárních organizací. Mohou také zažádat úřad práce o příspěvek na jídlo.

luk, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz