Zahraničí

Rusové do války oprašují muzejní techniku. Chlubí se obrněným vlakem

Kromě moderních zbraní se v bojích na Ukrajině používají i takové, které patří spíš do minulého století. A jednou z nich je i ruský obrněný vlak, který okupanti poslali do Melitopolu. Sloužit bude zřejmě jako podpora zásobování.

Do neúspěšné osvobozovací akce na Ukrajině se zapojili už i ruští železničáři. Na pomoc vyslali rezavou soupravu krytou ze všech stran pancířem. Ukrajinci je vítali už po cestě.

Vzhledem k tomu, že některé záběry vlaku zveřejnila i ruská armáda, nejspíš se snaží zapojením obrněnce na kolejích vylepšit svůj obraz neschopného zásobovače jednotek. Souprava má protileteckou obranu a dokáže velmi rychle přesouvat na frontu značné množství munice.

Související obsah

Obrněné vlaky dominovaly hlavně bojištím první světové války. Nástup letectva ale éru obrněnců na kolejích zpečetil. Ještě v době mobilizace měla naše armáda 18 pancéřových vlaků a jednu drezínu. Za druhé světové války je využívaly téměř všechny strany.

Na Ukrajině se to podobnými retro zbraněmi jen hemží. Satelitní záběry dokazují, že Rusové zapojují do bojů i prastaré dvouplošníky u nás známé jako "Andula".

Rusové pravděpodobně posílají tyto stroje jako bezpilotní návnadu na ukrajinskou protivzdušnou obranu. Starý trik používala i armáda Ázerbajdžánu před dvěma lety. Jeden ze strojů vojáci natočili. Pomalu letící dvojplošník je snadným terčem a protiletadlová obrana takovým sestřelem prozradí protivníkovi svoji polohu.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz