Zahraničí

Na Ukrajině hrozí použití chemických zbraní. Rusko už s nimi má zkušenosti

Ukrajina a její spojenci se obávají, že by Rusko mohlo provést chemický nebo biologický útok. Úmysly Moskvy má dokazovat dezinformační kampaň, pomocí které Kreml obviňuje Ukrajince a Američany, že na ukrajinském území vyvíjejí zbraně hromadného ničení. Podle prezidenta Zelenského si tak ruská armáda chystá pozice pro chemický útok.

V minulosti se během války v Sýrii staly terčem chemických útoků některé její oblasti. Tyto útoky má pravděpodobně na svědomí Ruskem podporovaný režim Bašára Assada. Nyní se Západ obává, že by k podobným zvěrstvům mohlo dojít i na Ukrajině.

Důvodem k obavám jsou údajně falešná tvrzení ruské armády, že Ukrajina a Spojené státy na ukrajinském území skladují zbraně hromadného ničení. "S vysokou pravděpodobností můžeme říci, že jedním z cílů Spojených států a jejich spojenců je vytvoření biologických látek schopných selektivně infikovat různé etnické skupiny," řekl velitel ruských vojsk protichemické obrany Igor Kirillov.

To ale ukrajinští představitelé popírají. "Jsem otcem dvou dětí. V naší zemi nikdo žádné chemické ani jiné zbraně hromadného ničení nevyvíjí, to ví celý svět a i vy to víte. A pokud proti nám něco takového použijete, čekají vás ty nejpřísnější sankce," reagoval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Také Washington už varoval, že pokud se prokáže, že Rusko na Ukrajině páchá válečné zločiny, bude pachatele volat k odpovědnosti.

Související obsah

Podle Ukrajinců i Západu si tak Kreml dláždí cestu k tomu, aby v případě, že bude ztrácet v boji s konvenčními zbraněmi, mohl zaútočit těmi chemickými. "Opakovaně jsme se přesvědčili o tom, že pokud chcete znát plány Ruska, musíte se podívat na to, z čeho Rusko obviňuje ostatní," dodal Zelenskyj.

Podobný názor má i britský premiér Boris Johnson. "Začnou tvrdit, že jejich oponenti nebo Američané uskladňují chemické zbraně. A ve chvíli, kdy je sami použijí, jak se obávám, vytvoří si falešnou záminku. Byli jsme toho svědky v Sýrii i ve Velké Británii," řekl. Právě ve Velké Británii Rusko proti bývalému ruskému dvojitému agentovi Sergeji Skripalovi a jeho dceři použilo nervový jed novičok.

luk, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz