Zahraničí

Zastavte Putina, postavte se válce, žádá Navalnyj. Rusové protestují proti invazi

I v Rusku se demonstruje proti válce na Ukrajině. Svůj nesouhlas s vojenským zásahem vyjadřují především občané Moskvy a Petrohradu, protestuje se ale i v mnoha dalších městech. Policie protesty tvrdě potírá a účastníky zatýká. Dohromady už policie zadržela přes 14 000 lidí.

Protiválečné protesty v Rusku nabývají na síle. Hlavními centry demonstrací jsou stále především velká města Moskva a Petrohrad, protiválečné nálady se však přelévají i do dalších měst. Protestuje se tak například i v Novosibirsku, Jekatěrinburgu, Vladivostoku, Archangelsku nebo Kaliningradě.

Policie se snaží protesty udržet pod kontrolou a demonstranty hromadně zatýká. Podle portálu OVD Info, který se specializuje na počítání zadržených, v Rusku od začátku války zadržela policie na 14 219 protestujících. Jen za neděli policie zatkla více než 670 lidí ve 36 městech po celém Rusku.

Související obsah

K protestům vyzval i ruský opoziční lídr Alexej Navalnyj. "Šíleného maniaka Putina nyní lid Ruska nejrychleji zastaví, pokud se postaví proti válce. Není to marný boj. Není to symbolické gesto zoufalství," uvedl Navalnyj na svém instagramu.

Ve svém příspěvku také vyjmenovává oficiální zprávy Ruska, které označuje za Putinovu propagandu. Podle nich nejsou na Ukrajině téměř žádní padlí ani na jedné ze stran. Ukrajinci také podle ruských zpráv vítají tanky s květinami. "Takový obraz světa – ani v myslích těch nejhloupějších a nejtvrdohlavějších – nemůže přežít dlouho," napsal Navalnyj.

Související obsah

Policie při demonstracích nejčastěji cílí na demonstranty s nápisy. Extrémním případem je zatčení ženy v Rostově na Donu. Tu soud poslal na osm dní do vězení, protože na demonstraci pozvedla prázdný list papíru. Podobný případ se odehrál také v Nižném Novgorodu, kde policie také zadržela ženu s prázdnou cedulí.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz