Zahraničí

Vývoj války na Ukrajině. Rusové použili zakázané fosforové zbraně

Vojenská základna Javoriv asi 20 kilometrů od polských hranic. Po ruském raketovém útoku tam zemřelo nejméně 35 lidí a přes 100 dalších se zranilo. Pod palbou byl i Lvov a Ivano-Frankivsk. Válka se čím dál více přesouvá i na západ Ukrajiny.

Dalších devět lidí zemřelo po ruských útocích ve městě Mykolajiv na jihu země. V Luhanské oblasti údajně použili Rusové fosforové bomby, které zakazují Ženevské úmluvy. Bílý fosfor se při kontaktu se vzduchem vznítí a působí mimořádné těžké popáleniny.

U těžce ostřelované Irpině na předměstí Kyjeva zabili ruští vojáci amerického novináře Brenta Reanuda z listu New York Times. Zranili i jeho kolegu. "Přešli jsme přes první most u Irpině a šli jsme točit uprchlíky. Někdo nám nabídl, že nás sveze k druhému mostu. Dostali jsme se za kontrolní stanoviště a pak na nás začali střílet," popsal novinář, který útok přežil.

Související obsah

V okupovaných územích by Rusové podle ukrajinské vlády mohli zfalšovat referendum a vytvořit další nezávislé republiky. "Okupanti se na území Chersonské oblasti snaží zopakovat smutnou zkušenost se vznikem pseudorepublik. Vydírají místní vůdce a tlačí na poslance," uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Regionální rada v Chersonu už ale podle Zelenského odhlasovala, že město zůstává součástí Ukrajiny. Svůj postoj jasně ukazují i místní, kteří proti okupantům protestují v ulicích. V neděli si v Chersonu připomínají 78 let od osvobození od nacistů a věří, že stejně jako Hitlera se zbaví i Putina.

Související obsah

​Přes zákaz se protestuje i v nedalekém Melitopolu, kde Rusové unesli starostu města a na jeho místo dosadili proruskou Halynu Danylčenkovou. "Ve městě stále zůstávají lidé, kteří se snaží destabilizovat situaci. Prosím, buďte rozumní a nepodléhejte těmto provokacím," požádala občany Danylčenková.

Během masakrů civilistů a ničení měst po celé zemi svitla v neděli naděje na mír. Rusko i Ukrajina uvádí, že došlo k významnému pokroku v jednání. Podle ruského vyjednavače Sluckého mohou delegace brzy dosáhnout společné pozice. Zástupce Ukrajiny Podoljak pak prohlásil, že Kyjev neustoupí v žádných pozicích, což ale Rusko prý začíná chápat a ukrajinským návrhům naslouchá.

jal, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz