Zahraničí

Mírové jednání delegací Ruska a Ukrajiny nepokročilo. Sejdou se opět ve středu

V úterý pokračovala jednání o míru mezi delegacemi Ukrajiny a Ruska. Zástupci zemí spolu hovořili skrz videohovor. Jednání delegace přerušily a pokračovat budou opět ve středu.

Delegace Ruska a Ukrajiny opět jednaly o míru. O pokračování videohovoru, který v pondělí přerušily, informoval tamní média v úterý po poledni člen ukrajinského vyjednávacího týmu David Arakhamia. Poradce prezidenta Mychajlo Podoljak nicméně později uvedl, že jednání bylo opět přerušeno a bude pokračovat ve středu.

Vyjednávání je podle něj velmi obtížné. "Jsou tu zásadní rozpory, ale také prostor pro kompromisy. Během pauzy bude pokračovat práce v podskupinách," napsal na twitteru.

Podle nedělních vyjádření zástupců zemí se vyjednávání o míru posunuje a v blízké době se dá očekávat společné stanovisko obou delegací. "Strany aktivně vyjadřují svá specifická stanoviska. Probíhá komunikace, ale je to těžké. Důvodem sporů je odlišnost politických systémů. Na Ukrajině jde o svobodný dialog ve společnosti a nutnost dohody. V Rusku jde o ultimáta a potlačování vlastní společnosti," popsal v pondělí stav jednání Podoljak.

Související obsah

 I podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského jsou jednání náročná. Cílem ukrajinské delegace má být dostat na papír bezpečnostní garance pro stát i občany. "Všichni čekáme na zprávy z jednání," prohlásil v pondělí.

Kromě vyjednání míru dostala ukrajinská delegace ještě jeden úkol. Má domluvit schůzku Zelenského s Putinem. "Jsem si jistý, že na tuto schůzku lidé čekají," řekl v neděli Zelenskyj. "Naším cílem je získat pro Ukrajinu potřebný výsledek v tomto boji, v tomto vyjednávání. Je to nutné pro mír a bezpečnost," dodal.

Předchozí setkání se soustředila především na tvorbu humanitárních koridorů. Ty Rusové podle informací ukrajinských úřadů ostřelovali. Zelenskyj ale v neděli ohlásil, že se díky nim podařilo zachránit už asi 125 tisíc civilistů.

Vyjádření ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz