Zahraničí

Opuštěný Putin? Čína hází Rusko přes palubu, vyzdvihla sílu Ukrajiny

Opuštěný Putin? Čína hází Rusko přes palubu, vyzdvihla sílu Ukrajiny
Vladimir Putin a Si Ťin-pching | Zdroj: Profimedia

Ačkoliv má Čína s Ruskem, podle dřívějších vyjádření představitelů obou států, nadstandardní vztahy, svého spojence ve válce v ní Vladimir Putin zřejmě nenajde. Čínský velvyslanec dal totiž jasně najevo, že válka není v zájmu Pekingu a vyzvihl sílu ukrajinského lidu.

Postoj Číny k válce na Ukrajině a její potenciální role v konfliktu napjatě sledují odborníci po celém světě. Sympatie mezi oběma státy jsou nesporné, Čína ale zatím otevřenou podporu Rusku nevyjádřila.

Čínský velvyslanec na Ukrajině Fan Sien-žung tento týden dokonce ocenil sílu ukrajinského lidu a slíbil, že bude respektovat rozhodnutí ukrajinské suverenní vlády, píše Newsweek. Na setkání s představiteli regionálních orgánů ve Lvově přislíbil pomoc s obnovou Ukrajiny po konci války.

Související obsah

​Jeho poselství bylo překvapivé, neboť se mírně liší od dosavadní rétoriky Pekingu. "Čína je pro ukrajinský lid přátelskou zemí. Vždy budeme respektovat váš stát a rozvíjet vztahy na základě rovnosti a vzájemného prospěchu. Budeme respektovat cestu, kterou si Ukrajinci zvolili, protože to je suverénní právo každého národa," prohlásil Fan Sien-žung.

Dodal, že Čína na Ukrajinu nikdy nezaútočí a naopak jí v ekonomickém směru pomůže. "Vidíme, jak velká je jednota ukrajinského lidu, a to znamená jeho sílu," pochválil Ukrajinu.

Související obsah

​Přesto v jeho vyjádření nepadlo ani slovo o odsouzení ruské invaze a válečných zločinů, které na území Ukrajiny páchá ruská armáda. Je to ale zatím nejvýznamnější rétorická podpora od začátku války, jakou Ukrajina od Číny dostala.

Očekává se, že v pátek proběhne telefonický hovor mezi čínským prezidentem Si Ťin-pchingem a jeho americkým protějškem Joem Bidenem. Hovořit spolu budou poprvé po několika měsících.

Tento týden už proběhlo v Římě sedmihodinové intenzivní jednání mezi představiteli Číny a USA, na kterém Bidenův poradce pro otázky národní bezpečnosti Jake Sullivan varoval čínského diplomata před potenciálními důsledky pro Peking, pokud by se rozhodl podpořit Rusko.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz