Válka na Ukrajině

Vzdušné síly NATO zachytily tři drony ve svém vzdušném prostoru. Přesto nezasáhly

Už minimálně tři případy bezpilotních letounů kroužících ve vzdušném prostoru evropských zemí zachytila Severoatlantická aliance. Vzdušné síly NATO o nich prý věděly, přesto nic neudělaly.

Poslední případ je známý z neděle. Vojenský průzkumný dron ruské výroby spadl na dvůr domu v severním Rumunsku.

"To je přesně to, s čím mají systémy protivzdušné obrany obrovský problém. Relativně malý letoun letí rychle, nízko, a ty systémy tak nejsou schopné ho dobře zachytit. Takže to, že ho nezachytily, není nijak překvapivé," uvedl vojenský analytik Lukáš Visingr.

Související obsah

​Mnohem větší problém ale představuje incident z minulého čtvrtka, kdy do parku chorvatského Záhřebu dopadl bezpilotní průzkumný letoun sovětské výroby. Létá rychlostí až tisíc kilometrů za hodinu, stejný má i dolet. Protivzdušná obrana NATO narušení vzdušného prostoru nad Rumunskem, Maďarskem a Chorvatskem zaregistrovala. Přesto nezasáhla.

"Třeba chápu, že k němu neodstartovaly rumunské stíhačky, protože opravdu on jenom škrtnul o rumunský vzdušný prostor, ale že tři čtvrtě hodiny proletěl nad celým Maďarskem a nevzlétly k němu maďarské gripeny, to je opravdu alarmující. A myslím si, že ve vzdušných silách Maďarska teď budou padat hlavy," okomentoval vojenský analytik Jiří Vojáček.

Související obsah

​Rusko hned začalo tvrdit, že stroje vyslali Ukrajinci na okupovaný Krym. Další dva stroje zaregistrovaly v pátek maďarské stíhačky Gripen, v oblasti ale žádný letoun neobjevily.

"To je asi skutečně na rozhodnutí těch daných velitelů, kteří musí to rozhodnutí přijmout. Já si myslím, že to pochybení je, ať chceme, nebo nechceme, protože nechat letět takové zařízení bez kontroly a doufat, že spadne někde, kde neudělá škodu, je opravdu, to je vlastně ruská ruleta," vyjádřil svůj názor generál Jiří Šedivý.

Jestli šlo skutečně o chybu ukrajinských vojáků, nebo o snahu Ruska vtáhnout další státy do války, se zatím zjišťuje.

K dronům ve vzdušném prostoru NATO se v Televizních novinách vyjádřil Andor Šándor: 

ada, TN.cz

K tématu Válka na Ukrajině

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz