Zajímavosti

Finsko bylo už popáté vyhlášeno nejšťastnější zemí světa. I Česko si svoje místo udrželo

Finsko bylo už popáté vyhlášeno nejšťastnější zemí světa. I Česko si svoje místo udrželo
Ilustrační snímek | Zdroj: Profimedia

Podle nové Světové zprávy o štěstí (World Happiness Report), kterou financuje OSN, je Finsko nejšťastnější zemí světa. Na první příčce se umístilo už popáté v řadě. I Česká republika si od loňska svoje místo v žebříčku udržela a zůstala na 18. pozici za Velkou Británií a Spojenými státy americkými. Řadí se tak mezi dvacítku nejšťastnějších zemí světa.

V loňském roce se Česko stále potýkalo s pandemií onemocnění covid-19, lockdownem a uzavřenými prodejnami a službami. Na podzim se k pandemii přidala ještě energetická krize, když někteří dodavatelé energií skončili. I přesto si podle Světové zprávy o štěstí Česko udrželo svoje 18. místo na žebříčku nejšťastnějších zemí světa.

Na příčkách těsně před Českem se nachází Velká Británie, Spojené státy americké, Kanada, Německo nebo Irsko. Mezi nejšťastnější země patří Finsko, Dánsko, Island, Švýcarsko a Nizozemsko.

Související obsah

​První místo už popáté obhájilo Finsko. "Mnoho věcí je u nás bezpochyby dobrých. Máme krásnou přírodu, dobrou vládu a spousta věcí je u nás v pořádku," řekl deníku The Guardian finský podnikatel Jukka Viitasaari s tím, že po pěti letech si Finové zvykají na to, že jsou na vrcholu žebříčku.

Zpráva hodnotila celkem 146 zemí světa na základě řady faktorů a byla dokončena těsně před invazí Ruska na Ukrajinu. Bulharsko, Rumunsko a Srbsko zaznamenaly největší nárůst blahobytu. Největší propady ve světové tabulce štěstí, zveřejněné v pátek, nastaly v Libanonu, Venezuele a Afghánistánu, který je v žebříčku úplně poslední.

Zpráva o světovém štěstí, která je nyní ve svém 10. ročníku, je založena na vlastním hodnocení štěstí lidmi a také na ekonomických a sociálních údajích. Přiděluje skóre štěstí na stupnici od nuly do 10 na základě průměru dat za tři roky. Pod drobnohledem je například hrubý domácí produkt, předpokládaná délka zdravého života, míra korupce, sociální podpora nebo také osobní svoboda.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz