Domácí

Penam přijde o dotaci na linku na toustový chléb. Měl dostat 100 milionů

Společnost Penam z holdingu Agrofert bude muset vrátit stomilionovou dotaci na novou linku na toustový chléb. Na základě podkladů od Evropské komise o tom rozhodlo ministerstvo průmyslu a obchodu.

Pekárna Zelená louka dostala původně dotaci ve výši 100 milionů na Inovační linku na výrobu toastového chleba Penam. Ten spadá do holdingu Agrofert ze svěřenských fondů bývalého premiéra Andreje Babiše. Úředníci Evropské komise v auditu ke střetu zájmů Babiše uvedli, že projekt nebyl dostatečně inovativní a neměl dotaci dostat. Ministerstvo si vyžádalo od Evropské komise další podklady a na jejich základě rozhodlo o odebrání dotace. Informovalo o tom na svém webu.

"Společnosti z koncernu AGROFERT podnikají eticky a v souladu s právem České republiky a EU. Jsme přesvědčeni, že i předmětnou dotaci získala společnost Pekárna Zelená louka, a.s. v souladu s dotačními pravidly EU a ČR," uvedla mluvčí Agrofertu Lucie Bukovanská.

"Posudky, které jsou klíčové pro rozhodnutí o oprávněnosti dotace pro Pekárnu Zelená louka, poskytla Komise v reakci na můj dopis. Podklady nás přesvědčily o tom, že je na místě přistoupit k odnětí dotace pro tento projekt," uvedl ministr průmyslu a obchodu Josef Síkela.

Související obsah

Až doposud ministerstvu chyběly podrobnější informace o důvodu, kvůli kterému EK dotaci projektu neschválila. Zpráva z auditu totiž obsahovala pouze jeden odstavec, který informoval o přidělení menšího počtu bodů za inovativnost.

Z toho důvodu vznikla obava, že pokud by se rozhodnutí o odebrání dotace opíralo pouze o tento jeden odstavec, neobstál by případný spor u soudu. Situace se však změnila s obdržením dokumentů od Evropské komise.

"Probíhající správní řízení nebudeme komentovat, nicméně nás velmi zaráží, že ačkoliv není skončeno, MPO na svém webu a ministr průmyslu a obchodu na sociální síti předjímají jeho výsledek," dodala Bukovanská.

Konec dotací od EU? Česko musí zlepšit kontroly střetů zájmů (8/2021)

niká, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz