Zahraničí

Nebezpečí chemických zbraní. Experti řekli, jak by je Rusové mohli využít

Chemické a biologické zbraně se dělí do několika skupin a jejich používání je zakázané takzvaným Ženevským protokolem. Jak ale ruská armáda za poslední měsíc už mnohokrát prokázala, dodržování mezinárodních úmluv pro ni není důležité.

Chemických zbraní je několik typů. Od nervově-paralytických až po jedovaté. V posledních letech bylo slyšet například o novičoku nebo sarinu. 

"Mohly být v malém množství vyráběny v tajných laboratořích. Nejde je použít na velký počet lidí," upozornil vojenský toxikolog Jiří Patočka. Mezi chemické zbraně se ale řadí například i amoniak nebo chlor, látky běžně používané v chemickém průmyslu. "Nedá se přesně určit, jaký cíl zasáhne, ale nějakým způsobem se to může i rozptýlit kvůli větru a to je nepředvídatelné," vysvětlil vojenský analytik Lukáš Visingr. 

Od druhé světové války se chemické zbraně používaly výjimečně, například se použila v roce 1995 při útoku na tokijské metro japonská sekta. Nervově-paralytickým plynem sarinem zavraždila 12 lidí, 50 utrpělo těžké a 5000 lidí lehké zranění.

Související obsah

Biologické zbraně obsahující nebezpečný organismus nebo jeho toxin zasáhnou přímo člověka a vyvolají chorobu nebo otravu. "Neprojeví se okamžitě, ale musí tam být nějaká inkubace toho onemocnění," uvedl Patočka.

"Je to zbraň nepřesná, nedá se určit jaký cíl přesně zasáhne, nerozlišuje uniformy, je tam problém ohledně patogenů, je to nebezpečné i pro vlastní vojáky," řekl Visingr. Nejenže jsou chemické a biologické zbraně zakázané, ale jsou i velmi nepřesné. Prakticky se nedají použít tak, aby působily jen na vojenské cíle. Navíc jsou potenciálně nebezpečné i pro samotného útočníka. Jejich použití totiž závisí například i na klimatických podmínkách a hlavně na větru.

Použití chemických zbraní skutečně hrozí, řekl analytik Jiří Vojáček:

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz