Domácí

Válka na Ukrajině šponuje ceny potravin. Češi si připlatí i za pečivo

Lidé v Česku se budou muset připravit na zdražování potravin. I když je naše země samostatná v produkci obilí, ceny porostou také u pečiva. Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) však ubezpečil, že žádná krize nehrozí a potravin bude dostatek.

Ruská invaze na Ukrajině se výrazně podepsala na cenách potravin. Připlatit si musí také Češi. "Válka vyvolala zdražování obilí, zejména pšenice. Problém také nastává, že ukrajinské obilí nakupovaly arabské a africké země, které ho mají nyní nedostatek. Snaží se nakupovat jinde, což vede ke zvyšování cen na světových trzích," řekl ve Snídani s Novou ministr zemědělství Zdeněk Nekula.

Česká republika je v produkci obilí soběstačná. "Dobrá informace je, že máme dostatek obilí a výrazně vyšší produkci, než co spotřebujeme. V tomto ohledu nám žádné omezení nehrozí. Jsme soběstační," doplnil Nekula.

Související obsah

Navzdory tomu si však také Češi připlatí za pečivo. Kromě obilí navíc zdražuje i řepka. "Jestliže před rokem stála 10 tisíc korun za tunu, tak nyní stojí 20 tisíc," poznamenal ministr.

Podle Nekuly se však lidé nemusí bát, že by byl v zemi nedostatek potravin. "Potravin bude dost. Ale válka způsobuje zdražování," uzavřel.

Ke zdražování se vyjádřila prezidentka Potravinářské komory Dana Večeřová:

Rostoucí ceny potravin a dalšího zboží řeší i Evropský parlament:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz