Domácí

Vláda chce delší nouzový stav. Dá peníze lidem, kteří ubytují uprchlíky

Vláda ve středu schválila finanční příspěvky pro občany, kteří u sebe ubytují uprchlíky z Ukrajiny. Lidé peníze dostanou i zpětně, pokud si běžence vzali domů už začátkem března. Kabinet Petra Fialy (ODS) zároveň požádá Poslaneckou sněmovnu o prodloužení nouzového stavu.

Na schůzi se členové vlády věnovali různým tématům. Na prvním místě bylo řešení problémů způsobených uprchlickou krizí z Ukrajiny. Vláda rozhodla například o výši solidárního příspěvku pro občany, kteří uprchlíkům poskytli ubytování. Ministři také rozhodli o předložení žádosti Sněmovně o prodloužení nouzového stavu. Ten bude trvat až do května.

Příspěvek občanům, kteří u sebe ubytují ukrajinské uprchlíky, ministři schválili. "Shodli jsme se na příspěvku 3 000 korun na osobu za březen až červen," řekl premiér Petr Fiala na tiskové konferenci po jednání vlády. Limit bude 12 000 korun na měsíc.

"Bude to vypláceno zpětně i za březen, domácnosti o to budou moci žádat po 11. dubnu," upozornil ministr práce a sociálních věcí Marián Jurečka (KDU-ČSL). "Je nutné, aby vlastník prokázal, že má nějaký vlastnický vztah k té budově," dodal Jurečka.

Související obsah

Vláda také jednala o mandátu Fialy na čtvrteční summit Severoatlantické aliance (NATO). "Česká republika bude prosazovat jednotný postup Západu a další sankce, abychom zalepili pomyslné prostory pro obcházení sankcí," uvedl k němu premiér. Ukrajině Česko daruje další vojenský materiál. "Musíme důsledně pomáhat Ukrajině," zdůraznil.

Zmocněncem pro média a komunikaci se stane novinář Michal Klíma. "Věřím, že boj s dezinformacemi bude v Česku účinný," prohlásil Fiala. 

Související obsah

"Požádáme o prodloužení nouzového stavu do 31. května," prohlásil Fiala na tiskové konferenci. Podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) se jedná o nástroj krizového řízení. "Nejčernější scénář počítal s 20 tisíci příchozími za měsíc, jenom za poslední měsíc je to 300 tisíc," vysvětlil Rakušan důvod pro nouzový stav. Zároveň je potřeba k využívání krajských asistenčních center či na humanitární pomoc. 

Na tiskové konferenci předseda vlády opět odmítl zastropování cen. "Mají několik nežádoucích dopadů, protože nakonec to někdo zaplatí a většinou je to střední třída na daních," řekl Fiala. Nemuselo by se to podle něj ani moc na cenách projevit. "Jsme přesvědčení, že cesta, kterou jdeme, je správná," dodal.

Záznam tiskové konference:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz