Uprchlíci

V imigračních centrech chybí jídlo, zájem je hlavně o potraviny pro děti

V imigračních centrech dochází jídlo. Třeba v Hradci Králové dobrovolníci potřebují pro uprchlíky hlavně mléčné výrobky a přesnídávky. V Jihlavě jim zase chybí balená voda nebo ovoce. Velký zájem je především o potraviny pro děti.

Na nástěnce královéhradecké charity je seznam potravin, které jsou aktuálně potřeba. Lednička ve skladu je prázdná.

Pro jídlo si přišla i matka s dvěma dětmi, která utekla před bombardováním z Kyjeva. Na cestě byla tři dny. "Domů. Všichni chceme jít zpátky domů," prohlásila. Do Hradce Králové dorazili i lidé, kteří s sebou vzali postižené příbuzné.

Na uprchlíky většinou čeká bramborová polévka, denně kuchaři vydají zhruba 200 porcí. Ve Zlínském centru si uprchlíci mohou dát perník, oplatky vodu, kávu nebo čaj.

Související obsah

​V Hradci Králové chybí ve skladech zejména mléčné výrovky. V Jihlavě balená voda a trvanlivé potraviny. Kromě toho v imigračním centru docházejí sušenky a ovoce.

Centra jsou ale jen přestupní stanicí, uprchlíky čeká další cesta za ubytováním. "Zvládli jsme sestavit jídlo na dva dny pro maminku s jedním dítětem," uvedla dobrovolnice Anna Pavlová.

Související obsah

​Jídlo pro uprchlíky chystá i pracovnice charity Ines Selimotičová. I ona ví, jaké to je prchat před válkou. Před 25 lety do Česka přicestovala z Balkánu a teď počítá každý kus, který může vydat.

Pracovníci charit se obracejí s prosbou o pomoc jak na obchodní řetězce, tak i obyčejné dárce, aby jídlo do imigračních center dovezli anebo se i zajímali, čeho je aktuálně nedostatek.

Jejich prosby vyslyšel pan Miroslav Žídek. Malým uprchlíkům přivezl několik hraček, ale těch je třeba v Hradci Králové dostatek.

drz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz