Koronavirus

Deltakron hrozí další vlnou. Prymula řekl, jak teď poznáte nákazu covidem

Deltakron hrozí další vlnou. Prymula řekl, jak teď poznáte nákazu covidem
Epidemiolog Roman Prymula Zdroj: TV Nova

Epidemiologové mají obavy z nové mutace covidu, která vznikla spojením delty s těžkým průběhem a vysoce nakažlivého omikronu s mírnějšími příznaky. Deltakron už v některých zemích žene počty nakažených nahoru, Česko zatím odolává. V posledních týdnech se u nás ale málo testuje. Ani negativní PCR test nemusí znamenat, že koronavirus nemáte, připomněl pro TN.cz bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula. Podle něj může být člověk nakažený, i když se nepotýká s žádnými symptomy.

Covidovou epidemii se sice daří v Česku držet ve srovnání s podzimem v "klidovém režimu", změnit to ale může nová mutace deltakron. Třeba ve Velké Británii už počty nakažených zvýšila o 40 procent, lidí v nemocnicích je pak o 25 procent víc, upozornil portál iNews.

Vláda rozvolnila téměř všechna protikoronavirová opatření, zůstávají jen roušky v MHD nebo zdravotnických zařízeních. A výrazně méně se testuje. Za sobotu 26. března laboratoře provedly jen něco málo přes 10 tisíc PCR testů a 1 894 antigenních. Přitom ještě před měsícem jich bylo přes 22 tisíc a 3 805, ve všední dny klidně až 40 tisíc a 10 tisíc.

Přestože v Česku stále převládá varianta omikron, pro níž jsou typické velmi mírné příznaky, podle epidemiologa Romana Prymuly by lidé neměli zapomínat na prevenci. Důležité je prý znát takzvanou inkubační dobu, tedy čas od rozšíření viru v těle po kontaktu s nakaženým k rozvinutí symptomů.

Související obsah

​"Vidíme určitý trend, že postup od té původní wuchanské varianty přes mutaci delta k omikronu je opravdu klesající. Průměrná inkubační doba původní varianty a delty byla kolem asi 5,6 dne. U omikronu se hovoří o zhruba třech dnech," řekl TN.cz Prymula.

Jenomže to neplatí pro každého. Negativní test tak nemusí být zárukou, že člověk koronavirem infikovaný není a nemůže nakazit nikoho dalšího. "Problém je v tom, že třídenní inkubační doba nenastává u všech osob. U některých se objeví klinické příznaky třeba až po 12 dnech, skoro u všech by se měly objevit do dvou týdnů. Raritně, to znamená třeba jeden člověk ze sta, může mít inkubační dobu i delší," pokračoval exministr zdravotnictví.

U někoho se nemoc může ozvat až po ukončení karantény. Anebo vůbec, pokud covid prodělá bezpříznakově. Potom by podle Prymuly neměl být pro druhé nebezpečný zhruba po 10 dnech. 

Související obsah

​"Hovoříme-li o standardní inkubační době, tak tam nakažlivost poměrně rychle klesá. Mezi sedmým až desátým dnem už by člověk neměl být nakažlivý," vysvětlil.

Deltakron není úplně novou variantou covidu, uvedl Prymula. Jde jen o mutaci omikronu a delty. "Dochází k tomu, že se překříží genetická výbava viru klasického, delty a s ním omikron. Ne vždy vzniká rekombinace klasická tak, že by vzniknul rekombinantní virus. Rekombinantní virus se liší tím, jak vzniká. Nemůžeme tedy hovořit o nové variantě, která by vznikla," uzavřel epidemiolog.

Světoví experti ale varují, že o deltakronu ještě nemají kompletní poznatky a nevědí, jak se u konkrétních pacientů bude projevovat. Mutaci by proto lidé neměli podceňovat.

Jak se zbavit postcovidového syndromu? Podívejte se na reportáž TV Nova:

niká, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz