Koronavirus

Bojíte se, že máte covid? Tyto příznaky jsou v současné době nejčastější

Bojíte se, že máte covid? Tyto příznaky jsou v současné době nejčastější
Ilustrační fotografie Zdroj: TV Nova

V Česku pandemie covidu-19 pokračuje. Ačkoli většina opatření skončila, stále se denně nakazí tisíce lidí. Nejčastější příznaky jsou v současné době stejné jako u rýmy.

Varianta omikron se stále objevuje v české populaci. Každý den se tedy koronavirem nakazí tisíce lidí. Jenom v úterý bylo nově nakažených 10 498. Pokud máte podezření, že momentálně covid-19 máte, můžete si zkontrolovat, zda máte jeden z příznaků. Nejčastější symptomy jsou podle britského vědce Tima Spectora v současné době stejné jako u rýmy.

"Hlavních pět symptomů je v současnosti stejných jako u rýmy, dokonce i u starých lidí a těch nejzranitelnějších," upozornil na twitteru Spector. Nejvíce lidem podle jeho studie s covidem teče z nosu. Druhá nejčastější je bolest hlavy.

Hodně lidí podle Spectora hlásí také únavu či bolest v krku. U asi 60 procent nakažených se podle něj objevuje kýchání. Více než polovina hlásí problémy s neustávajícím kašlem.

Související obsah

U asi 45 procent lidí se podle Spectora objevuje chraplavý hlas. Asi třetina nakažených hlásí třesavku či nezvyklou bolest kloubů. Desítku nejčastějších příznaků uzavírá horečka

Spectorovy údaje se mírně rozchází s informacemi na vládním covid portálu. Podle něj mezi obvyklé příznaky patří teplota 37,3°C a více, kašel, obtíže s dýcháním, bolesti v krku, hlavy, zad, svalů nebo kloubů, ztráta čichu a chuti, únava, průjem, nevolnost či rýma. 

Omikron se od jiných variant covidu liší. Lékařka popsala příznaky nákazy (11/2021):

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz