Zahraničí

Putinův blízký spojenec řekl, kdy Rusko může použít jaderné zbraně. ČTYŘI SCÉNÁŘE

Putinův blízký spojenec řekl, kdy Rusko může použít jaderné zbraně. ČTYŘI SCÉNÁŘE
Bývalý ruský prezident Dimitrj Medveděv | Zdroj: profimedia.cz

Bývalý ruský prezident, současný místopředseda Rady bezpečnosti a předseda vládnoucí strany Jednotné Rusko Dimitrij Medveděv v rozhovoru nastínil čtyři scénáře, při kterých bude Rusko zvažovat použití jaderných zbraní. Jeden z nich přitom vyvolává velké obavy.

O hrozbě jaderné války a možnosti, že by Rusko tyto zbraně použilo, hovořil Medveděv v rozhovoru pro agenturu RIA Novosti.

"První možnost by nastala v případě, že by Rusko bylo zasaženo raketou s jadernou hlavicí. Druhý případ zahrnuje jakékoliv jiné použití jaderných zbraní proti Ruské federaci a jejím spojencům," řekl Medveděv v rozhovoru pro agenturu RIA Novosti.

"Třetí případ zahrnuje útok na kritickou infrastrukturu, který by mohl paralyzovat naše jaderné odstrašování. A čtvrtý případ je akt agrese spáchaný proti Ruské federaci nebo jejím spojencům, který by ohrožoval samotnou existenci země. A to i bez použití jaderných zbraní," dodal Medveděv.

Poslední bod vyvolává velké obavy. Rusko totiž před útokem na Ukrajinu uznalo separatistické republiky na východě Ukrajiny za nezávislé země a uzavřelo s nimi spojeneckou smlouvu. Medveděv tak nepřímo naznačil, že pokud by hrozilo, že tato území ovládne zpět ukrajinská armáda, mohlo by Rusko zvažovat i jadernou odvetu.

Související obsah

​Není to poprvé, co Rusko v poslední době chrastí jadernými zbraněmi. Mluvčí ruského prezidenta Dimitrij Peskov v rozhovoru pro americkou televizi CNN odmítl vyloučit, že by je Rusko použilo. "Pokud bude ohrožena existence naší země, tak taková situace může nastat," řekl Peskov.

Ve čtvrtek zase v rozhovoru pro stanici SkyNews vysoce postavený diplomat z ruské mise při OSN Dmitrij Poljanskij prohlásil, že si Rusko vyhrazuje právo jaderné zbraně použít, "pokud ho NATO vyprovokuje".

Krátce po začátku války 27. února nechal ruský prezident Putin převést jaderné síly do stavu nejvyšší pohotovosti.

Za všechno může Putin

V rozhovoru pro agenturu RIA Novosti přitom Medveděv zaujal i jiným výrokem. "Když prezident oznámil začátek operace, uvedl, že průběh i plány jejího provedení připravilo vrchní velitelství. V jeho čele je ale on sám. Operace probíhá podle plánu, který byl připraven a schválen vrchním velitelstvím. Proto to dál hodnotit nebudu," prohlásil.

Související obsah

​Medveděv v rozhovoru řekl, že operace musí pokračovat, dokud nebude dosaženo cílů, které Putin vytyčil a promyslel.

Vrchní ukrajinský vyjednavač a poradce prezidenta Zelenského Mychajl Podoljak v tom vidí snahu ruských elit distancovat se od Putina a jeho rozhodnutí. "Chápou, jaké to má právní důsledky," napsal na twitteru.

Nově se prý Rusko zaměří na úplné osvobození Donbasu:

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz