Česká Evropa

Putin chystá odvetu za sankce. Občané EU se už do Ruska zřejmě nepodívají

Putin chystá odvetu za sankce. Občané EU se už do Ruska zřejmě nepodívají
Vladimir Putin Zdroj: Profimedia

Rusko se chystá omezit vstup do země pro všechny občany znepřátelených zemí. Podle ministra zahraničí Sergeje Lavrova jde o odvetné opatření na tvrdé sankce evropských států a USA z posledních týdnů.

Rusko připravuje prezidentský dekret, který má být odvetou za zavedené sankce "nepřátelských zemí". Ten bude v budoucnu omezovat vstup prakticky všem občanům zemí EU, USA a Velké Británie.

"Jde o odvetná opatření v reakci na nepřátelské akce řady dalších států," citoval zpravodajský web NTV odůvodnění dekretu ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova.

Související obsah

Cesta do Ruska a zpět tak bude komplikovaná, protože ruské dráhy již dříve oznámily, že železniční nákladní doprava mezi Ruskem a Finskem byla ukončena. Tehdy šlo o reakci na finskou železniční společnost VR Group, která odmítla dále spolupracovat s Ruskem. Nákladní železniční dopravu do Ruska by tak mohla obstarat Čína. O tom s ní ale Rusko teprve jedná.

Ruský prezident Vladimir Putin navíc minulý týden ve středu oznámil, že se rozhodl zavést řadu dalších opatření. Mezi ty nejvýznamnější patří platby za dodávky ruského plynu v rublech. Toto opatření ale země EU odmítají.

Tisíce Rusů v Praze protestovaly proti válce a prezidentu Putinovi:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Chorvatský prezident je proti vstupu Finska a Švédska do NATO

Chorvatský prezident Zoran Milanović chce požádat chorvatského zástupce v NATO, aby země hlasovala proti vstupu Finska a Švédska do NATO. Řekl to stanici N1 TV. Záhřeb by podle něj měl uplatňovat právo veta do doby, než bude v sousední Bosně schválena volební reforma, která by usnadnila bosenským Chorvatům volit své zástupce do vedoucích funkcí. Vláda Andreje Plenkoviče ale se svým prezidentem nesouhlasí. Milanović podle premiéra zastává proruské postoje.

Krátká zpráva

Bývalý král Juan Carlos se po letech v exilu vrací do Španělska

Někdejší španělský král Juan Carlos ve čtvrtek přiletí do vlasti po téměř dvou letech exilu ve Spojených arabských emirátech. Tam se 84letý šlechtic uchýlil poté, co ho vyšetřovali kvůli korupci. Úřad španělského generálního prokurátora v březnu jeho případ zastavil. Bývalý panovník hodlá navštívit rodinu včetně svého syna krále Filipa VI. a po víkendu se vrátí do emirátů.

Krátká zpráva

Biden kvůli krizi s kojeneckou výživou použil zákon z války

Americký prezident Joe Biden kvůli nedostatku kojenecké výživy uplatnil zákon o obranné výrobě vzniklý za korejské války v roce 1950. Umožňuje nařídit firmám výrobu nezbytnou pro bezpečnost USA. Zároveň povolil armádě najímat civilní letadla pro dopravu kojenecké výživy ze zahraničí. Kritický nedostatek dětské výživy způsobilo únorové uzavření největší továrny v zemi kvůli dvěma podezřelým úmrtím kojenců na bakteriální infekci.

Píše se na Deník.cz