Zahraničí

Sebevražedná mise ruských vojáků. U Černobylu rozvířili radioaktivní prach

Sebevražedná mise ruských vojáků. U Černobylu rozvířili radioaktivní prach
Černobyl Zdroj: TV Nova

Obrněná ruská vozidla projíždějící Rudým lesem v bezprostřední blízkosti jaderné elektrárny v Černobylu podle tamních pracovníků rozvířila radioaktivní prach. Vojáci nebyli nijak chráněni, a jejich těla tak měla být vystavena radiaci. Podle zaměstnanců elektrárny je to v podstatě sebevražedná mise.

Ruští vojáci, kteří pobývali v černobylské zóně, mají problém. Agentuře Reuters se podařilo promluvit se dvěma ukrajinskými pracovníky tamní jaderné elektrárny, kteří na místě byli v době, kdy oblast obsadila ruská armáda.

Popsali, že obrněná vozidla projížděla vysoce toxickým Rudým lesem, kde rozvířila radioaktivní prach. Neměla přitom žádnou ochranu před radiací. Jeden ze zaměstnanců elektrárny řekl, že je to pro vojáky sebevražedná mise. Radioaktivní prach, který na místě vdechovali, jim totiž pravděpodobně způsobil ozáření uvnitř jejich těl.

Související obsah

​Někteří vojáci prý o explozi v Černobylu v 80. letech ani nevěděli. "Konvoj vojenských vozidel projíždí cestou přímo za naším objektem, vede přes Rudý les. Průjezdem se zvedl sloup radioaktivního prachu. Senzory zaznamenaly překročení limitů," uvedli pracovníci.

Ukrajinský státní jaderný inspektorát 25. února, tedy den po obsazení jaderné elektrárny, uvedl, že zaznamenal zvýšenou radiaci. Ruská armáda ale tvrzení vyvracela a prohlásila, že zabránila ukrajinským nacionalistům v "jaderných provokacích".

Rudý les je vysoce kontaminovaná oblast, kam nemohou chodit ani pracovníci jaderné elektrárny. Své jméno získal po černobylské havárii, kdy přes něj přešel radioaktivní mrak a v důsledku velkého množství spadu se zbarvil do temně rudé barvy. Na místo se postupně vrací život, pro lidské zdraví je ale zdejší úroveň radiace stále příliš vysoká a nebezpečná.

Poslechněte si rozhovor s jadernou fyzičkou Danou Drábovou z konce února po obsazení Černobylu ruskou armádou:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz