Zahraničí

V Bruselu se rozhodovalo o očkování. Pro uprchlíky i pro země třetího světa

Nejen Ukrajinu, ale i covid v úterý řešili ministři členských států Evropské unie na Radě pro zaměstnanost, sociální politiku, zdraví a ochranu spotřebitele. Podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) je důležité zaměřit se teď hlavně na to, aby měli uprchlíci v nárazníkových zemích dostupnou zdravotní péči.

Vakcíny proti covidu za hranice EU, tam, kde jsou potřeba. Taková je vize ministrů zdravotnictví členských států. "Darovali jsme vakcíny, kterých máme objednáno zhruba 800 tisíc dávek. V posledním daru bylo 450 tisíc dávek na Ukrajinu. Darujeme samozřejmě i do Afriky a dalších zemí, kde jsou potřeba," uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).

Podle Válka je darování vakcín třetím zemím důležité i proto, že se na evropské úrovni otevírá debata o přeočkování čtvrtou dávkou. A každý stát i mimo Evropskou unii musí mít dostatek očkovacích látek proto, aby něco takového mohl provést.

Související obsah

Očkovat se musí začít také uprchlíci z Ukrajiny. "Máme dost vakcín pro ukrajinské uprchlíky. Ale důležitější je teď tyhle lidi začlenit a dopřát jim standardní zdravotní péči, kterou potřebují a kterou si zaslouží," uvedla eurokomisařka pro zdraví Stella Kyriakidesová.

S těmi se ale otevírá debata také o běžném dětském očkování, které také často chybí. A jednotný evropský postup je předmětem jednání. "Myslím, že naše vakcinologická společnost už podpořila, že budeme muset začít u těch dětí očkování podle českého očkovacího kalendáře a dokončit ho," řekl Válek.

Související obsah

Evropská unie už darovala přes 300 milionů očkovacích látek třetím zemím. Do poloviny letošního roku by počet ráda zvedla na 700 milionů.

jal, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz