Fotbal

Covid nadále úřaduje. Malé fotbalové kluby mají existenční problémy

Fotbalistů podle fotbalové asociace zásadně neubývá. Jenže hodně z těch úředně aktivních ve skutečnosti vůbec nehraje. Mnoho menších klubů se tak dostává do existenčních problémů a musejí se odhlašovat ze soutěží, často i z těch rozehraných.

Realita řady vesnických klubů? Není s kým hrát. "Na první trénink přišlo devět hráčů, na druhý čtyři a na třetí tu byl jen trenér se svým klukem," prozradil předseda klubu Sokol Klobuky Martin Pinc. Právě tento celek před pár lety vykopal krajskou I.B třídu. Teď ji musel v polovině sezony odhlásit.

"Na podzim jsme nakoupili nové sady dresů. Koupili jsme i nové balony," posteskne si kapitán týmu Jiří Říčka. Klub čeká pokuta od svazu v řádu desítek tisíc korun a vesnice přišla o jedinou sportovní zábavu. "Diváci chodili. Chodilo poměrně dost lidí," potvrdil Říčka.

Další tým z Kladenska, který musel skončit, je AFK Svinařov. "Bylo nás málo. Před sezonou jsme zjistili, že je nás osm. Nemělo cenu hrát," potvrzuje předseda Svinařova Martin Bučko. A takových případů je řada. Důvod? Covidové lockdowny. "Rok a půl pořádně nehráli a netrénovali. Zjistili, že jim to až tak nechybí," myslí si předseda Klobuk. "Nemají o to takový zájem, jako měli dřív," potvrdil kapitán.

Související obsah

​Nejde navíc jen o malé vesnické kluby. Jarní část sezony málem neodstartoval třeba ani divizní Tatran Rakovník. Zachránilo ho rozpuštění rezervy městského rivala. "Můžeme dohrát divizi s kádrem jejich B-týmu," říká předseda Rakovníku Jiří Froněk. O existenci bojují i mládežnické týmy. Také dětí totiž chodí po covidu méně.

"Nedocházelo ke kontaktu dětí mezi sebou a také si odvykly sportovat," podotknul předseda Sport Lom Roman Lafek. Některé týmy dospělých se ale nechtějí vzdát za žádnou cenu. Do utkání jim pak nezbývá než nasadit hráče za zenitem nebo ty, kteří se vytříbenou technikou zrovna nepyšní.

Klobučtí srdcaři teď doufají, že pauza nebude delší než půl roku. A že zbytek hráčů na podzim nějak přesvědčí, aby se k fotbalu vrátili. Jak, to sami netuší.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události