Domácí

"Nepřijatelný krok a odůvodnění." Odborníci hodnotí milost od Zemana

"Nepřijatelný krok a odůvodnění." Odborníci hodnotí milost od Zemana
Prezident Miloš Zeman | Zdroj: Profimedia

Prezidentovo rozhodnutí udělit milost odsouzenému šéfovi Lesní správy Lány Miloši Balákovi vzbudilo řadu reakcí. Prezident Unie státních zástupců ČR Jan Lata považuje odůvodnění, které hlava státu k omilostnění uvedla, za nepřijatelné. Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský televizi Nova řekl, že "krok Kanceláře prezidenta republiky je v demokracii nepřijatelný". Podobně se vyjádřili i další odborníci.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček v úterý oznámil, že Zeman při rozhodování o milosti vzal v úvahu, že Balák byl "dosud bezúhonný, je prezidentu republiky znám jako mimořádně pracovitý a kvalifikovaný vedoucí zaměstnanec".

Ovčáček uvedl ještě jeden důvod. "Zároveň po seznámení se s rozsudkem prvoinstančního soudu, který byl potvrzen odvolacím soudem, dospěl k závěru, že pro přísné odsouzení nebyla zřejmě rozhodná povaha činu, ale i to, kde odsouzený pracuje, což je hledisko, které trestní právo nezná," dodal prezidentův mluvčí.

Prezident Unie státních zástupců Jan Lata považuje uvedená odůvodnění v právním státě za nepřijatelná. "Hlava státu zejména nemůže zpochybňovat soudní moc tím, že jí bez jakékoli podrobnější argumentace podsouvá postranní motivy z hlediska úvah o trestu. Udělená milost se dá interpretovat i tak, že lidé z okolí prezidenta jsou jednoduše beztrestní," uvedl Lata na twitteru.

Související obsah

​Pro televizi Nova Jan Lata dodal, že rozhodnutí musí akceptovat, nicméně jej pokládá za absurdní. "Ta milost je esence nespravedlnosti," řekl prezident Unie státních zástupců.

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský je z kroku prezidenta podle svých slov "velmi rozčarován". "Vlastně to podkopává základní principy právního státu a důvěry jistoty v právní stát v naší zemi. Jsme zase svědky kroku KPR, který je v demokracii nepřijatelný," řekl Rychetský.

Související obsah

​Ústavní právník Ondřej Preuss se k milosti od Zemana vyjádřil nesouhlasně. "Je potřeba tuto abolici maximálně odsoudit, evokuje to spiknutí v rámci Hradu a jeho servisních organizací," uvedl Preuss. Podle prezidenta Soudcovské unie ČR Libora Vávry je pak milost samotná právem prezidenta, ale jeho odůvodnění jej mrzelo.

A v odůvodnění vidí problém i ústavní právník Jan Kysela. "V pořádku to podle mého soudu není. Je to využití kompetence, které má hodně znaků zneužití kompetence. A je to umocněno tím, jak to odůvodnil Ovčáček. To je horší než ta milost," uvedl Kysela.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz