Domácí

Expert k Zemanově milosti: Prezident je nezodpovědný, měl by přijít o pravomoce

Rozhodnutí Miloše Zemana o omilostnění šéfa lánské lesní správy Miloše Baláka vyvolalo řadu bouřlivých reakcí. Politolog Jiří Pehe se domnívá, že by měly být prezidentské pravomoci jako amnestie omezeny. V rukou nezodpovědného prezidenta se totiž dají snadno zneužít.

K prezidentskému omilostnění šéfa Lesní správy Lány Miloše Baláka se vyjádřil také politolog Jiří Pehe. Podle něj je Zemanovo chování důvodem k uvažování o omezení pravomocí, které prezidentu republiky propůjčuje ústava.

"Pokud máme prezidenta, který je ústavně nezodpovědný, tak bychom měli z ústavy vyjmout pravomoci, které může vykonávat sám a bez možnosti vetování," myslí si Pehe, který vystoupil v úterních Televizních novinách TV Nova. Kromě prezidentské milosti se jedná například také o jmenování členů centrální banky.

Související obsah

​Naštvané reakce veřejnosti Peheho nijak nepřekvapily. "Ty reakce jsou oprávněně rozhořčené. Prezident svým konáním oslabil právní řád v České republice. Milost má být využívání pouze v krajních případech," uvedl Pehe. Sám Zeman v roce 2013 oznámil, že prezidentskou milost bude udělovat pouze z humanitárních důvodů.

Pehe také připomněl případ amerického prezidenta Donalda Trumpa. "Trump uděloval milosti osobám sobě blízkým, i když bylo jasné, že tak nečiní z humanitárních důvodů. Takhle by se ovšem milost neměla udělovat ani v Česku, ani v USA,“ prohlásil Pehe.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz