Zajímavosti

Potenciálně nebezpečný asteroid míří k Zemi. Je velký jako školní autobus

Potenciálně nebezpečný asteroid míří k Zemi. Je velký jako školní autobus
Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia

O prvním dubnovém dni proletí kolem Země asteroid. Ten NASA označila jako potenciálně nebezpečný pro naši planetu. Nejde navíc o žádného mrňouse, jeho rozměry totiž odpovídají velikosti školního autobusu.

Asteroid 2007 FF1 proletí kolem Země 1. dubna ve vzdálenosti zhruba sedm milionů kilometrů od naší planety. Podle portálu The New York Post jde o 19násobek vzdálenosti mezi Zemí a Měsícem. NASA jej však zařadila mezi potenciálně nebezpečné objekty.

"Své minimální vzdálenosti od Země dosáhne v pátek kolem půl desáté večer UTC (pozn. red. – jde o koordinovaný světový čas). Riziko pro naši planetu je však nízké," uvedl odborník Gianluca Masi.

Související obsah

Podle odborníků je asteroid 2007 FF1 veliký zhruba jako školní autobus, v průměru má 110 až 200 metrů. Letí rychlostí zhruba 13 kilometrů za sekundu. Objekt se navíc řadí mezi 15 tisíc asteroidů třídy Apollo. "Jeho dráha kolem Slunce se protíná s dráhou Země," vysvětlil portál The Weather Channel.

Naposledy kolem Země proletěl tento asteroid v roce 2020, tehdy byla jeho minimální vzdálenost od naší planety 17,3 milionu kilometrů. Experti očekávají, že se znovu objeví v roce 2037.

Nejsilnější vesmírná raketa v historii lidstva je připravena na startovací rampě. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz