Domácí

Státní zástupce chce pro Babiše mírnější trest. Do vězení by expremiér nešel

Státní zástupce chce pro Babiše mírnější trest. Do vězení by expremiér nešel
Andrej Babiš | Zdroj: TV Nova

Státní zástupce Jaroslav Šaroch v obžalobě navrhuje pro bývalého premiéra Andreje Babiše podmínku a peněžitý trest ve výši 10 milionů korun. V kauze Čapí hnízdo mu přitom podle trestní kvalifikace hrozí pět až deset let ve vězení. Podle státního zastupitelství návrh zatím není konečný a může se ještě změnit.

Informaci o mírnějším trestu pro Andreje Babiše (ANO) získaly Seznam Zprávy, kterým ji nezávisle na sobě potvrdily dva zdroje z justice, jež mají obžalobu k dispozici. Státní zástupce Jaroslav Šaroch v ní navrhuje pro expremiéra i bývalou manažerku Agrofertu Janu Mayerovou tříletý trest podmíněně odložený na zkušební dobu pěti let.

Kromě podmínky také navrhuje peněžitý trest, a to ve výši 10 milionů korun pro Babiše a 500 tisíc korun pro Mayerovou. Mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala zdůraznil, že návrh ještě není konečný a může se změnit. "Bližší informace v současné době poskytnuty nebudou," dodal.

Související obsah

​Šaroch pro Babiše i Mayerovou v kauze Čapí hnízdo navrhuje nižší tresty, podle kvalifikace činu a příslušných zákonů jim totiž hrozí pět až deset let za mřížemi.

Babiš je ale přesvědčený o své nevině a u soudu chce dokázat, že nic neprovedl. "Trvám na tom, že Čapí hnízdo je 15 let stará pseudokauza s jedním jediným cílem. Vystrnadit mě z politiky. Protože jsem se nenechal zatáhnout do kšeftů tradičních stran," uvedl na začátku března. I na obžalobu reagoval slovy, že se jedná o vykonstruovaný proces.

Městské státní zastupitelství v Praze informovalo o podání obžaloby 21. března. "Jedné obviněné osobě je kladeno za vinu, že svým jednáním naplnila skutkovou podstatu zločinu dotačního podvodu a poškození finančních zájmů Evropské unie. Jednání druhé osoby je kvalifikováno jako pomoc ke zločinu dotačního podvodu," uvedl Cimbala.

Poslechněte si Babišovo vyjádření k rozhodnutí, že kauza Čapí hnízdo půjde k soudu:

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz