Domácí

Babiše obžaloba o Hrad nepřipraví. Prezidentem se může stát i tak

Čerstvě obžalovanému Andreji Babišovi by trestní stíhání ani pravomocný rozsudek nemusely stát v cestě k prezidentskému úřadu. O obžalobě bývalého premiéra v kauze Čapí hnízdo zřejmě rozhodla tři nová svědectví. Babišovi hrozí až 10 let vězení.

Státnímu zástupci se zřejmě dostaly do rukou důkazy, díky kterým věří, že je schopný přesvědčit soudce o Babišově vině. "Klíčová jsou asi ta svědectví, kdy Andrej Babiš mladší vypověděl, že vůbec není jistý, jestli podpis pod smlouvami na Čapí hnízdo je vůbec jeho, jestli je pravý," uvedl investigativní novinář Radek Kedroň.

Na to, co se změnilo v jeho výpovědi, jsme se ptali i samotného Andreje Babiše mladšího. O Čapím hnízdě ale nechtěl mluvit. V případu ale nově vypovídali i další svědci.

"Pak je tam výpověď jednoho dřívějšího vrcholového manažera, který říká, že vše, co se týkalo Čapího hnízda, organizoval přímo Andrej Babiš. Pak jsou tam výpovědi bankéřů z banky HSBC, kteří údajně měli říci, že informaci dostali z Česka tak, že je to projekt Andreje Babiše," pokračoval Kedroň.

Související obsah

​I přes obžalobu ale plány bývalého premiéra, který svou vinu dlouhodobě odmítá, zůstávají při starém. Spekulace o jeho kandidatuře na Hrad tak mohou pokračovat. "Možná se všichni domnívají, že mě to odradí, ale na moje rozhodnutí, jestli budu kandidovat, to určitě nebude mít vliv. Je to 15 let stará kauza, ta firma měla na tu dotaci nárok," prohlásil Babiš.

"Náš právní řád vůbec nepředjímá možnost, že by otázka bezúhonnosti měla hrát roli v kandidatuře a ve volbě. To je na demokratickém rozhodnutí voličů," řekl ústavní právník Jan Kudrna.

"Určitě to není dobré znamení pro tu kampaň. Ten člověk musí mít nějaký morální kredit. Prezident je ztělesněním nějaké morální autority," myslí si expertka na politický marketing Denisa Hejlová.

Související obsah

​V cestě na Hrad by Babišovi po právní stránce ale nemusel stát dokonce ani pravomocný rozsudek, i když podle expertů je téměř vyloučené, že by soud rozhodl ještě před prezidentskými volbami.

"Může být zvolený, ale otázkou je, jestli by se stal prezidentem, protože ústava říká, že musí složit slib, takže prezidentem by se stal, jen pokud by se za ním celá Sněmovna zvedla a došla za ním do vězení," uzavřel Kudrna.

Pokud bude Andrej Babiš zvolen prezidentem ještě předtím, než padne pravomocný rozsudek, pak se trestní stíhání na dobu, co bude v úřadu, přeruší.

drz, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz