Zajímavosti

Invaze agresivních sršní v Evropě! Změny teplot vytvoří podmínky i v ČR, varují experti

Invaze agresivních sršní v Evropě! Změny teplot vytvoří podmínky i v ČR, varují experti
Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia

Invazi extrémně nebezpečných sršní z Asie čelí už nyní některé evropské státy. Bojují s nimi včelaři ve Francii, Portugalsku nebo Španělsku. Přestože v Česku je odborníci ještě nezaznamenali, experti z olomoucké univerzity upozornili, že pozvolná změna teplot v naší zemi může pro tento druh vytvořit příhodnější podmínky.

Nebezpečná sršeň asijská kvůli své útočnosti a dravosti decimuje včelstva a chovatelům způsobuje velké ztráty. Původní domovinou tohoto druhu je jihovýchodní Asie. Do Evropy se dostal v roce 2004, kdy byl poprvé pozorován ve Francii.

"V roce 2010 byla nalezena na severu Španělska v oblasti Navarra a následně se šířila západně až do oblasti Galicie, kde byla první hnízda objevena v roce 2012. Na území Portugalska asijskou sršeň odhalili v roce 2011," sdělil Jan Brus z katedry geoinformatiky Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Související obsah

V současné době se sršně asijské šíří hlavně ve Španělsku, Portugalsku, Francii a v oblasti blíže Atlantickému oceánu.

Portugalští včelaři tak už ztráty nepřičítají jen virózám nebo počasí, ale za několik málo let se významným faktorem úhynu včelstev i nižší produkce medu stala právě sršeň asijská. V Německu či Velké Británii byl výskyt sršní zaznamenán ojediněle a hnízda byla rychle zlikvidována.

Zda sršně dokáží přežít také v našich podmínkách, však odborníci s jistotou neumí říci. "V současné době se kloní k názoru, že spíše nikoliv. Je ale možné, že se sršeň asijská přizpůsobí středoevropským podmínkám natolik, že zde bude schopná přezimovat. Především změnou teplot v následujících letech se může změnit prostředí, které se pro tyto sršně stane vhodnější," podotýká Jiří Danihlík z katedry biochemie.

Přestože v Česku zatím nebyly sršně asijské zaznamenány, ostražitost je podle expertů namístě. Pomoci v boji s tímto invazivním druhem mohou i laici, kteří si na zahradě či v přírodě všimnou podezřele vypadajícího sršně nebo hnízda.

Související obsah

"Důležité je tento nález vyfotografovat, což v době chytrých mobilních telefonů se zabudovanými fotoaparáty není problém. Fotografii lze zaslat včelařským odborníkům či pracovníkům Státní veterinární správy," doplnil Brus.

Hnízda je nutné zlikvidovat dříve, než kolonie sršní na sklonku léta vyprodukuje pohlavní jedince.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz