Nápor masivních ekonomických sankcí pocítí Rusové i na svém tradičním pokrmu. V posledních týdnech totiž dramaticky zdražují přísady nutné k přípravě boršče. Zdražování se však nevyhne ani Česku, které se potýká s rekordní inflací.
Boršč, typické ruské jídlo, které si v Rusku získalo pověst pokrmu chudých, o tuto pověst nejspíše brzy přijde. Přísady potřebné k uvaření polévky z červené řepy, která má svůj historický původ na Ukrajině, totiž v Rusku silně zdražují.
Problémy dělá zejména zelenina, z níž se boršč vaří. "Jen za uplynulých sedm dní zdražila cibule o více než 18 procent, zelí skoro o 16 procent. Citelně zdražuje také mrkev, samotná řepa, brambory nebo hovězí, tedy další ingredience boršče," uvedl ekonom Lukáš Kovanda.
V některých částech Ruska je situace natolik špatná, že základní přísady ikonické polévky zdražily až o 40 procent. Kvůli sankcím se navíc dá očekávat, že tím zdražování základních potravin v Rusku zdaleka nekončí.
Zdražování se však nevyhne ani Česku. Největší obavy má Kovanda z růstu cen vepřového masa. "Ceny vepřového masa v Česku, v Evropě i ve světě raketově rostou, navzdory propadu vývozu do Číny," uvedl ekonom. Podobně jako boršč v Rusku se Čechům může snadno prodražit vepřo knedlo zelo.
Česko má v otázce vepřového výrazný problém. Ze zahraničí se totiž musí dovážet až polovina veškerého vepřového masa. "Prodejci vepřového i jiných druhů masa se budou snažit využít určité paniky na trhu a navyšovat si své marže," předpověděl Kovanda.
Před navýšením cen varuje Kovanda zejména v nadcházejícím svátečním období. "Obchodníci vědí, že lidé jsou před Velikonocemi ochotní za potraviny utrácet více, a budou se toho snažit využít. Zákazníci by měli být při nákupech obezřetní a dobře vybírat, aby neplatili zbytečně moc," varoval Kovanda.
Ceny kromě války na Ukrajině ale navyšuje také inflace způsobená pandemií koronaviru. Rekordně vysoká inflace je dozvukem ekonomické krize, do níž se celý svět vinou pandemie dostal. Inflace však pravděpodobně růst nepřestane. Stále se totiž čeká, až se projeví inflace způsobená válkou a připojí se k té pandemické.
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz